Fundusze UE na pomoc uchodźcom. Premier wskazał, jakie jest stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej
"Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podziela nasze zdanie, że tak szerokie wsparcie musi zostać dofinansowane dodatkowymi środkami z unijnego budżetu. W taką Unię wierzymy, takiej Unii chcemy" - napisał w mediach społecznościowych szef rządu Matusz Morawiecki po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej.
2022-04-20, 17:44
"Wczoraj (wtorek - red.) spotkałem się w Rzeszowie z Przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem" - poinformował w swoim wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Charles Michel zatrzymał się w Rzeszowie w drodze do Kijowa, dokąd przybył w środę rano.
We wpisie po spotkaniu premier szef polskiego rządu podkreślił, że przewodniczący Rady Europejskiej "podziela nasze zdanie, że tak szerokie wsparcie musi ostać dofinansowane dodatkowymi środkami z unijnego budżetu". "W taką Unię wierzymy, do takiej Unii aspirowaliśmy i takiej Unii chcemy - solidarnej, zdecydowanej i wiernej wartościom wolnego świata" - podkreślił premier w mediach społecznościowych.
Uchodźcy z Ukrainy
Według szacunków ONZ liczba ukraińskich uchodźców wojennych przekroczyła już pięć milionów. Oznacza to najpoważniejszy kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej.
REKLAMA
W sumie siedem milionów Ukraińców porzuciło swoje domy, a ponad pięć milionów z nich uciekło do innych krajów. Uchodźcy najczęściej trafiają do Polski, Słowacji, Rumunii i na Węgry. Większość uciekających z ogarniętego wojną kraju to kobiety i dzieci. - Mamy do czynienia z bezprecedensową liczbą uchodźców z Europy Środkowej. Należy pamiętać, że liczba ta może wzrosnąć z dnia na dzień w zależności od rozwoju sytuacji - powiedział Jakub Andrle, koordynator programu People in Need działającego w Pradze.
Ocenia się, że połowa z ukraińskich uchodźców przybyła do Polski, gdzie w większości trafili oni do prywatnych domów. Polski rząd ułatwił im również podejmowanie pracy czy ubieganie się o pomoc materialną.
- "Czystki" we władzach Ługańskiej Republiki Ludowej? Wywiad Ukrainy podał nowe informacje
- Coraz więcej Ukraińców wraca do ojczyzny. Ponad milion obywateli przekroczyło granicę
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
ng
REKLAMA