Iwona Baumgart z nagrodą "Trenerka Roku". "Droga do dwóch medali była długa"

Iwona Baumgart została laureatką 21. edycji konkursu "Trenerka Roku", którego organizatorem była Komisja Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego kierowana przez znakomitą byłą lekkoatletkę Grażynę Rabsztyn.

2022-04-21, 19:52

Iwona Baumgart z nagrodą "Trenerka Roku". "Droga do dwóch medali była długa"

Iwona Baumgart przyczyniła się do zdobycia prze córkę Igę tytułu mistrzyni olimpijskiej w sztafecie mieszanej 4x400 m oraz wicemistrzowskiego w biegu rozstawnym 4x100 m. Oprócz córki doprowadziła także do uzyskania nominacji olimpijskich dla dwójki współpracujących z nią lekkoatletów Kingi Gackiej i Tymoteusza Zimnego.

- Z ogromną satysfakcją odbieram to wyróżnienia. Droga do dwóch medali była długa. Wszystko zakończyło się wspaniałym sukcesem. Igrzyska w Tokio były naszymi trzecimi igrzyskami i tym razem wszystko się udało. Pragnę podkreślić, że olbrzymią rolę w medalowym sukcesie na światowym poziomie miał Polski Związek Lekkiej Atletyki - powiedziała trenerka roku 2021.

- Niezwykle trudno jest trenować córkę - dodała.

Celem konkursu "Trenerka roku", odbywającego się już od 21 lat, jest popularyzacja sportu kobiet, wzmocnienie ich pozycji w sporcie oraz promowanie wybitnych indywidualności trenerskich.

Jury konkursu zainicjowany przez siedmiokrotną medalistkę olimpijska w lekkoatletyce, zmarłą w 2018 roku Irenę Szewińską i Grażynę Rabsztyn, do której należy do dnia dzisiejszego rekord Polski w biegu na 100 m ppł - 12,36, nagradza także wyróżniających się w kategoriach "Trenera bądź trenerki za całokształt pracy" oraz nagroda za promowanie sportu kobiet w mediach, pracach naukowych oraz w czasie wydarzeń sportowych i innych.

- Dziękuję za ten konkurs, zorganizowany już po raz 21. Podkreśla on rolę kobiet w polskim sporcie. Z igrzysk olimpijskich w Tokio 2022 w roku ubiegłym kobiety zdobyły osiem i pół medalu w czternastu przywiezionych przez biało-czerwonych. Ta liczba pokazuje, jaką rolę w polskim sporcie pełnią kobiety - powiedział prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.


Posłuchaj

Iwona Baumgart na co dzień trenuje swoją córkę Igę, która w ubiegłym roku zdobyła tytułu mistrzyni olimpijskiej w sztafecie mieszanej 4x400 m oraz wicemistrzyni w biegu rozstawnym 4x400 m (PR1) 0:18
+
Dodaj do playlisty

 

Szef polskiego ruchu olimpijskiego podkreślił także rolę szkoleniowców, którzy przyczynili się do wybitnych osiągnięć zawodniczek.



Tomasz Kryk to kolejny przykład spełnionego szkoleniowca, który nie rezygnuje z dalszych wyzwań przygotowując kajakarki do startu w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

- Wyróżnienie przynosi mi kolejną satysfakcję z tego, co robię. Cieszę się, że nauka coraz bardziej wkracza do sportu - powiedział trener, który przyczynił się do zdobycia pięciu medali olimpijskich, dwóch srebrnych i trzech brązowych w Londynie, Rio de Janeiro oraz w Tokio.


Posłuchaj

Trenerem Roku za osiągnięcia w pracy z kobietami w sezonie 2021 został szkoleniowiec kajakarstwa Tomasz Kryk (PR1) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Kryk objął stanowisko trenera głównego reprezentacji polski w kajakarskim sprincie w 2009 roku. Stworzył profesjonalny zespół składający się trenerów współpracujących, psychologów, trenerów mentalnych, trenerów przygotowania fizycznego, fizjoterapeutów, lekarzy i pracowników naukowych.

Największą owację zebrani zgotowali w czasie uroczystości w centrum Olimpijskim 91-letniemu trenerowi Edwardowi Bugale, w przeszłości wielokrotnemu reprezentantowi Polski w biegach na 100, 200, 400 m ppł, cenionego przez 68 lat pracy (1952-2020) trenera szkolenia centralnego PZLA. Do olimpijskich startów Bugała przygotowywał m.in. Irenę Szewińską, Elżbietę Bednarek, Anne Olichwierczuk-Jesień, Grażynę Prokopek, Annę Kiełbasińską i Emilię Ankiewicz.

W mistrzostwach Polski jego zawodniczki zdobyły we wszystkich kategoriach wiekowych 227 medali.

- Przed laty na początku studiów w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu postawiłem sobie jeden cel - być dobrym zawodnikiem, a potem trenerem. Zadanie było trudne, droga nie była zawsze usłana różami, ale z perspektywy lat jestem zadowolony z mojej pracy - powiedział  sędziwy szkoleniowiec.

Laureatki i laureaci 21. edycji konkursu:
Trenerka Roku - Iwona Baumgart (lekkoatletyka)
Trener Roku za osiągnięcia w pracy z zawodniczkami w 2021 roku - Tomasz Kryk (kajakarstwo)
Promowanie sportu kobiet w mediach, pracach naukowych i promowanie podczas wydarzeń
sportowych:
- dr hab.Teresa Socha - profesor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach
- Renata Mauer-Różańska, zdobywczyni trzech medali olimpijskich w strzelectwie
(dwa złote i jeden brązowy)
równorzędne wyróżnienia
- dr Hab. Anna Szumilewicz, profesor Akademii Wychowania i Sportu w Gdańsku
- I Forum Kobiet Sportu, zorganizowane przez Stowarzyszenie Ich własna liga
Trener i trenerka za całokształt pracy z zawodniczkami:
nagroda główna - Edward Bugała (lekkoatletyka)
wyróżnienie - Iwona Mydlarz-Chruścińska - trenerka łyżwiarstwa figurowego

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej