Polsko-słowackie konsultacje a wojna na Ukrainie. Premier Morawiecki: wspólny głos to potężna siła

- Dzisiaj siła odpowiedzi na to, co dzieje się na Ukrainie, na tę niebywałą agresję Rosji, zależy w dużym stopniu od siły i spójności głosu państw Europy Środkowej i Wschodniej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

2022-04-22, 14:33

Polsko-słowackie konsultacje a wojna na Ukrainie. Premier Morawiecki: wspólny głos to potężna siła

Szef rządu odwiedził miejscowość Drużbaki Wyżne, gdzie spotkał się z premierem Słowacji Eduardem Hegerem. Wśród poruszanych na spotkaniu tematów znalazły się: rosyjska agresja na Ukrainę, a także polityka energetyczna i gospodarcza obu krajów.

- Dziś łączy nas przede wszystkim ta teraźniejszość, która nas otacza. Teraźniejszość, która nas otacza, tym lepszym zakończy się scenariuszem, im bardziej będziemy działać razem - mówił Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem słowackiego rządu. 

Bohaterska obrona Ukrainy

- Głos Polski i Słowacji jest tym ważniejszy, im bardziej spójny. Dlatego z ogromną radością muszę zauważyć, że dzisiaj mówiliśmy w pełni jednym głosem o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. O wyzwaniach strategicznych z tym związanych, a także o szansach na rozwój naszego subregionu, regionu karpackiego, ale także Europy Środkowej - dodał premier.

REKLAMA

Szef polskiego rządu relacjonował, że większość piątkowego spotkania była poświęcona agresji Rosji na Ukrainę. - Trzeba mieć świadomość, że Rosja wprawdzie nie odniosła takich militarnych zwycięstw, jakie planowała na samym początku, ale bynajmniej wojna nie jest jeszcze zakończona. I to bohaterskiej obronie Ukrainy przez Ukraińców zawdzięczamy to, iż dzisiaj wojna toczy się właśnie na wschodniej Ukrainie - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Rosja odpowiedzialna za gigantyczną inflację 

- Rosja nie rozpoczęła tylko wojny na Ukrainie, wojny militarnej. Rosja jednocześnie uderzyła w bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe, Rosja doprowadziła także do gigantycznej inflacji - wskazał też szef polskiego rządu. Jego zdaniem, używanie instrumentów ekonomicznych i surowcowych to zaplanowane działanie, mające na celu destabilizację gospodarczą Europy i zburzenie europejskiej gospodarki.

- Dlatego Słowacja pokazuje tutaj znakomitą postawę - oświadczył Mateusz Morawiecki, zwracając uwagę, że zależność Słowacji od rosyjskiego gazu jest większa i groźniejsza, niż w przypadku Polski.

Posłuchaj

Słowacja: premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Eduardem Hagerem (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Wskazywał, że Polska jeszcze w tym roku będzie niezależna od rosyjskiego gazu. - Słowacja ma trudniejszą pozycję, ale rozmawialiśmy bardzo konkretnie o tym, jak wraz z otwarciem interkonektora gazowego między Polską a Słowacją, pomóc Słowacji uniezależnić się także od rosyjskiego gazu. Na tym polega prawdziwa solidarność. Zrobimy to. Obiecałem panu premierowi tego typu wsparcie - podsumował Mateusz Morawiecki. 

REKLAMA

Z kolei premier Słowacji mówił między innymi, że Polska jest partnerem kluczowym, jeśli chodzi o dostawy gazu. Szef słowackiego rządu przypomniał, że kończy się budowa połączenia gazowego między Polską a Słowacją, a w lipcu planowane jest jego uruchomienie testowe.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej