Kolejny zbiorowy grób na Ukrainie. Władze podały lokalizację
Doradca mera Mariupolu Petro Andriuszczenko przekazał informacje o kolejnym zbiorowym miejscu pochówku zabitych mieszkańców Mariupola.
2022-04-22, 20:22
"Otrzymaliśmy nowe informacje o zbiorowym miejscu pochówku zabitych mieszkańców Mariupola, mającym ukryć skutki zbrodni wojennych" - napisał Andriuszczenko w serwisie Telegram. Jak dodał, grób zlokalizowano w dzielnicy Lewobrzeżnej obok cmentarza w miejscowości Wynohradne.
"To ponownie potwierdza, że okupanci organizują zbieranie, pochówek, kremację zabitych mieszkańców Mariupola w każdej dzielnicy miasta" - podkreślił. Opublikował fragment mapy z zaznaczonym miejscem zbiorowego pochówku.
Dzień wcześniej lokalne władze poinformowały o zbiorowym grobie w miejscowości Manhusz pod Mariupolem. Mer Mariupola Wadym Bojczenko ocenił, że w masowych grobach w Manhuszu mogą spoczywać zwłoki 3-9 tysięcy osób. Media opublikowały zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies, na których widać około 300-metrowy rów.
"Codziennie pojawiają się nowe świadectwa potwornych zbrodni seksualnych faszystów (słowo utworzone ze zbitki słów "Rosja" i "faszyści" – przyp. red.) z uwolnionych terytoriów" - napisała Denisowa w serwisie Telegram.
W Irpieniu trzech Rosjan na oczach 17-latki zgwałcili jej mamę i 15-letnią siostrę. Kobiety, które były bite i gwałcone ze szczególną brutalnością, nie żyją.
Setki osób zgłasza się na linię pomocy psychologicznej
Jak przekazała Denisowa, nastolatka w stanie szoku cztery dni spędziła w domu, w którym również znajdowały się zwłoki. Po wyzwoleniu miasta pojechała do babci.
Rzeczniczka poinformowała, że od 1 kwietnia na specjalną telefoniczną linię pomocy psychologicznej zgłosiło się ponad 400 osób, w większości w związku z przestępstwami seksualnymi popełnionymi przez rosyjskich żołnierzy.
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
REKLAMA
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
dn
REKLAMA