Zakup czołgów Abrams. Szczegóły kontraktu omówiono na sejmowej komisji obrony

Członkowie sejmowej komisji obrony narodowej na niejawnym posiedzeniu wysłuchali informacji kierownictwa MON na temat podpisanej w ostatnim czasie umowy na zakup czołgów Abrams. Szczegóły kontraktu z USA przedstawił posłom wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

2022-04-27, 19:19

Zakup czołgów Abrams. Szczegóły kontraktu omówiono na sejmowej komisji obrony

Po posiedzeniu wiceszef MON powiedział Polskiemu Radiu, że przedstawił szczegóły umowy, która przewiduje nie tylko zakup czołgów, ale też pakiet logistyczny i szkoleniowy. Kontrakt z Amerykanami to także kupno 26 wozów zabezpieczenia technicznego oraz 17 mostów, które będą służyły do przeprawiania czołgów przez przeszkody wodne. Umowa - jak podkreślił minister Skurkiewicz - to również zakup potrzebnej do czołgów amunicji.

Dostawy do 2026 r.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w imieniu polskiego rządu podpisał umowę na Abramsy na początku kwietnia. W ramach zawartego kontraktu 28 egzemplarzy czołgów trafi do Polski pod koniec roku. Pierwsze pojazdy będą służyły głównie celom szkoleniowym. Dostawy pozostałych maszyn mają trwać do końca 2026 roku.

Amerykańskie Abramsy trafią do jednostek wchodzących w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, która działa na wschodzie kraju.

Dozbrajanie armii

W drugiej połowie kwietnia szef polskiego resortu obrony Mariusz Błaszczak spotkał się z przedstawicielami największych amerykańskich firm zbrojeniowych. Tematem rozmów był zakup nowego uzbrojenia dla polskiej armii - chodzi m.in. o systemy rakietowe, samoloty i śmigłowce.

REKLAMA

31 stycznia 2020 roku w Dęblinie, szef MON podpisał umowę na zakup 32 wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35 dla Sił Powietrznych. Wartość umowy wynosi 4,6 mld USD. Jej przedmiotem jest dostawa 32 samolotów F-35A wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Czytaj także:

Posłuchaj

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz o kontrakcie na zakup czołgów Abrams (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

W lutym, na kilka dni przed rosyjską napaścią na Ukrainę, Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce wozów w tym wariancie, produkowanym seryjnie od 2018 r., i wprowadzonym do służby w amerykańskich wojskach lądowych dwa lata później (PAP) W lutym, na kilka dni przed rosyjską napaścią na Ukrainę, Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce wozów w tym wariancie, produkowanym seryjnie od 2018 r., i wprowadzonym do służby w amerykańskich wojskach lądowych dwa lata później.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej