Kurek z gazem jako broń Rosji? Szwajcarska prasa: polski rząd przed tym ostrzegał
"Terminal gazu ziemnego, Baltic Pipe, pełne magazyny gazu: Wszystko to uniezależnia Polskę od energetyki Rosji" - napisał szwajcarski tygodnik "Die Weltwoche" wskazując działania podjęte w ostatnich latach przez rząd PiS w celu przygotowania się na zakręcenie przez Kreml kurka z rosyjskim gazem.
2022-04-29, 10:15
Jak zauważa szwajcarski tygodnik "Die Weltwoche", decyzja Kremla o zakręceniu kurka z gazem "to szok dla wielu krajów, ale nie dla Polski". "Polski rząd od lat ostrzegał, że Putin może wykorzystać dostawy gazu do Europy jako broń" - czytamy. Choć wiele europejskich państw wyśmiewało tę narrację, okazało się, że była ona słuszna.
» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «
"To, co w UE zawsze było lekceważone z zadowolonym uśmiechem, teraz stało się rzeczywistością" - podkreślono. "Gdyby Putin 10 lat temu odciął dostawy gazu do Polski, panika byłaby ogromna - kraj był wówczas bezradnie narażony na dostawy rosyjskiego gazu" - czytamy dalej. Gazeta przyznała, że jeszcze dekade temu Polska była uzależniona od Rosji, ale rząd PiS podjął szereg działań, aby to zmienić. Wśród tych aktywności wymieniono m.in. uruchomienie terminala LNG w Świnoujściu, wykorzystywanie własnych złóż, czy zadbanie o to, by mieć pełne magazyny.
REKLAMA
Podkreślono, że największą różnicę robi jednak strategiczny projekt PiS, czyli Baltic Pipe. "To gazociąg biegnący z Norwegii przez Danię i Bałtyk do Polski. Ma pompować do 10 mld metrów sześciennych gazu ziemnego" - napisano.
"Terminal gazu ziemnego, Baltic Pipe, pełne magazyny gazu: Wszystko to uniezależnia Polskę od energetyki Rosji" - podsumował "Die Weltwoche".
- "Niemcy stały się sługą rosyjskiego reżimu". Felietonista "NYT": największy błąd strategiczny w historii Europy
- Państwa UE płacą za gaz w rublach. Prof. Gontarski: to nie tylko naruszenie sankcji, ale i godności człowieka
- Austria już zastąpiła rosyjską ropę. Zwiększono import surowca z innych krajów
st/tvp.info
REKLAMA
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
REKLAMA