Dofinansowanie na zakup odbiornika cyfrowego. W placówkach poczty złożono już 100 tys. wniosków

W placówkach Poczty Polskiej złożono dotąd 100 tys. wniosków o dofinansowanie zakupu odbiornika cyfrowego. To prawie 3/4 wszystkich złożonych przez Polaków wniosków związanych ze zmianą systemu nadawania telewizji.

2022-04-29, 20:15

Dofinansowanie na zakup odbiornika cyfrowego. W placówkach poczty złożono już 100 tys. wniosków

Poczta obsługuje wnioski o dofinansowanie zakupu odbiornika cyfrowego, w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dofinansowanie do zakupu odbiorników cyfrowych uzależnione jest od rodzaju odbiornika i wynosi 250 zł w przypadku telewizora i 100 zł w przypadku dekodera.

Prosta operacja na poczcie

"Nasi pracownicy pomagają w wypełnieniu niezbędnych dokumentów oraz przekazują bon w postaci kodu, który można wykorzystać w sklepach biorących udział w akcji" - przypomniał rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witowski. Według niego cały proces jest prosty i bezpłatny dla wnioskującego.

Jak przypomina Poczta, wnioskować o świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego możliwe jest: przez internet, na stronie gov.pl, albo w placówkach Poczty Polskiej znajdujących się na terenie całego kraju. Według piątkowego komunikatu Poczty w jej placówkach złożono ponad 100 tys. wniosków o dofinansowanie tj. blisko 3/4 wszystkich złożonych.  

Kto musi wymienić telewizor?

W Polsce przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC odbywa się regionalnie, w czterech etapach. Pierwsze przełączenia rozpoczęły się 28 marca w województwach dolnośląskim i lubuskim. Ostatnie przełączenie nastąpi 27 czerwca dla województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

REKLAMA

Czytaj także:

Ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej Sejm uchwalił 24 lutego 2022 r.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiązać się będzie z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Zakup odbiorników, jak przypomniano, możliwy jest w ponad 2600 punktach sprzedaży w całej Polsce: https://dvbt2.gov.pl/wyszukiwarka.

REKLAMA

PAP/polskieradio24/PKJ

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej