W jakim kierunku zmierza niemiecka polityka zagraniczna? Analityk OSW mówi o żmudnym wykuwaniu nowej drogi

- Kwestia wojny na Ukrainie jest dla Niemiec pytaniem fundamentalnym o to, jak kształtować dalej stosunki zagraniczne, także poza obszarami europejskimi - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Frymark, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich.

2022-05-02, 15:50

W jakim kierunku zmierza niemiecka polityka zagraniczna? Analityk OSW mówi o żmudnym wykuwaniu nowej drogi
W jakim kierunku zmierza niemiecka polityka zagraniczna? Analityk OSW mówi o żmudnym wykuwaniu nowej drogi. Foto: PAP/JOHN MACDOUGALL / POOL

Gość PR24 mówił o podejściu Niemiec do wojny na Ukrainie oraz o tym, czy w podejściu tamtejszych rządzących do tego konfliktu zbrojnego można odnaleźć "trwałą linię". Jak wyjaśnił, 27 lutego niemiecki kanclerz przedstawił w Bundestagu "wizję nowej ery", zarówno w stosunkach z Rosją jak i w polityce bezpieczeństwa, potem jednak widać było opieszałość choćby w sprawie dostarczenia Ukrainie broni.

- Pod presją sojuszników, głównie Amerykanów, ale i tych z Unii Europejskiej oraz pod presją wewnętrzną zarówno polityczną, ekspercką jak i społeczną, podejście Niemic do wojny na Ukrainie zmieniło się. Jak skuteczne będą jednak zapowiedzi o dostawach broni na Ukrainę, jak szybko zajdą zmiany, to zobaczymy dopiero w czasie - wyjaśnił analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.

"Kwestia wojny każe stawiać pytania"

Lider CDU Friedrich Merz zarzucił kanclerzowi Olafowi Scholzowi (SPD) wahanie i bojaźliwość w kwestii dostaw broni. Ambasador Ukrainy Andrij Melnyk z kolei nazwał politykę Olafa Scholza "ociężałą". - Olaf Scholz postępuje zupełnie jak Angela Merkel: najpierw odczekać, a potem zdecydować lub nie. Brakuje tu wyobraźni i odwagi – powiedział w wywiadzie dla "Bild am Sonntag", odnosząc się do reakcji Niemiec na rosyjską inwazję wojskową.

- Kwestia wojny na Ukrainie jest dla Niemiec pytaniem fundamentalnym o to, jak kształtować dalej stosunki zagraniczne, także poza obszarami europejskimi. Po drugie, kwestie dostawy broni czy embarga na surowce energetyczne każą stawiać znak zapytania wobec dotychczasowej polityki Niemiec, mamy więc do czynienia z bardzo żmudnie wykuwanym przez niemieckie elity nowym procesem. W Niemczech cały czas trwa nad tym debata - wyjaśnił Kamil Frymark.

REKLAMA

Czytaj także: 

We wtorek (26.04.2022) niemiecki rząd zgodził się na przekazanie Ukrainie samobieżnych dział przeciwlotniczych "Gepard". Jest to pierwsza broń ciężka, która została dostarczona do Ukrainę bezpośrednio z Niemiec. Przed wojną w Ukrainie panowała zasada, żeby nie przekazywać broni w rejony kryzysowe.

Posłuchaj

W jakim kierunku zmierza niemiecka polityka zagraniczna? Analityk OSW mówi o żmudnym wykuwaniu nowej drogi ("Gość PR24") 23:45
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

REKLAMA

Gość: Kamil Frymark, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich

Data emisji: 02.05.2022

Godzina: 15:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej