Matura 2022 z języka polskiego [ARKUSZE EGZAMINACYJNE]
Około południa zakończyły się pierwsze tegoroczne egzaminy maturalne. Uczniowie szkół średnich zmierzyli się z językiem polskim, gdzie czekała na nich twórczość Adama Mickiewicza i Marii Dąbrowskiej.
2022-05-04, 15:21
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny. Mają wybór: mogą napisać rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów lub przeprowadzić analizę tekstu poetyckiego.
MATURA 2022 Z JĘZYKA POLSKIEGO - ZOBACZ ARKUSZE ZADAŃ
Matura 2022 język polski podstawowy - test
Matura 2022 język polski podstawowy - wypracowanie
Kilkudziesięciu maturzystów z Ukrainy
Egzaminy maturalne z języka polskiego na poziomie podstawowym pisało około 290 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Chęć przystąpienia do matury z języka polskiego – tak jak w latach ubiegłych – zadeklarowało też ok. 5480 absolwentów z wcześniejszych lat.
REKLAMA
Chęć przystąpienia do polskich egzaminów maturalnych zadeklarowało także 41 abiturientów, obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego br., po ataku Rosji na ten kraj.
Także w środę, po godz. 14.00, rozpoczął się egzamin z języka łacińskiego i z kultury antycznej, który nie jest obowiązkowy. Łacina należy do tzw. przedmiotów do wyboru, zdawanych na poziomie rozszerzonym. Jest rzadko wybierana na maturze. W tym roku chęć zdawania jej zadeklarowało 158 abiturientów.
Nie tylko język polski
Maturzysta – jak w latach ubiegłych – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.
Wszyscy maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
REKLAMA
Posłuchaj
Matury - język polski - poziom podstawowy "Pan Tadeusz” i "Noce i dnie” - z tymi lekturami musieli się zmierzyć tegoroczni maturzyści na egzaminie z języka polskiego. Przed 12.00 maturzyści z całego kraju zakończyli pisać pierwszy egzamin - język polski na poziomie podstawowym - relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR) 0:50
Dodaj do playlisty
Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.
Wymagania z grudnia 2020 roku
W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu 2020 r., a nie, jak w ubiegłych latach, na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc., zależnie od przedmiotu) określonych w podstawie programowej.
Czytaj także:
- Matura 2022. Jak będzie przebiegać tegoroczny egzamin dojrzałości?
- Maturzyści po edukacji domowej. Jak sobie radzą?
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, IAR, PAP/ mbl
REKLAMA