Marek Balt: UE chce odejść od zakupów surowców energetycznych z Rosji
- Ropa to dla Rosji skarb większy niż gaz. Pakiet, który zakłada odejście od niej przez kraje UE, to duże uderzenie w gospodarkę rosyjską, która finansuje dzisiaj zbrojenia i napaść na Ukrainę - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Balt, europoseł (Nowa Lewica).
2022-05-05, 08:45
Komisja Europejska przygotowała projekt sankcji wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę, przewidujący przede wszystkim embargo na import rosyjskiej ropy naftowej.
Marek Balt zaznaczył, że sankcje nakładane na Rosję w szóstym pakiecie są bardzo bolesne również dla krajów europejskich. - Mam jednak nadzieję, że osiągnięte porozumienie będzie respektowane, a kraje UE nie będą się wyłamywały z sankcji nakładanych na zbrodniczą Rosję - stwierdził.
- Potrzebne są wspólne zakupy surowców energetycznych przez kraje UE i ujednolicenie ich ceny na rynku europejskim, tak by kraje Unii nie konkurowały ze sobą ceną kupowanych surowców, tylko kosztami pracy - dodał gość audycji.
Europoseł przypominał, że na forum UE toczy się dyskusja o całkowitym odejściu od zakupów paliw kopalnych przez UE i wykorzystywania ich do produkcji energii. - Chcemy wykorzystać tę dramatyczną sytuację, by w pierwszej kolejności odejść od zakupów surowców energetycznych z Rosji. Uważam, że to się uda, coraz więcej krajów o tym mówi. Problem jest z państwami Unii położonych wewnątrz kontynentu, które nie mają interkonektorów - zwracał uwagę.
REKLAMA
- W Parlamencie Europejskim dyskutujemy nad kolejnym funduszem przeznaczonym na przyśpieszenie zmian gospodarczych i wsparcie dla krajów, które mają problem z zabezpieczeniem energii elektrycznej dla najbiedniejszych obywateli, ale też wsparciem dla krajów atakowanych przez Rosję. Chodzi nie tylko o atak zbrojny. Ale i gospodarczy. Takim krajem jest Polska Litwa, Słowacja czy Bułgaria - zaznaczył Marek Balt.
Posłuchaj
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Projekt nowego - szóstego - pakietu sankcji UE wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę przewiduje zakaz sprzedawania lub przekazywania Rosjanom i rosyjskim podmiotom, bezpośrednio lub pośrednio, nieruchomości w Unii.
Tak jak cały pakiet proponowanych restrykcji sankcja ta musi zostać zatwierdzona przez państwa unijne, co może nastąpić jeszcze w tym tygodniu.
REKLAMA
Nowe sankcje mają także zawierać kolejne restrykcje wobec rosyjskich firm, w tym największego rosyjskiego banku, Sbierbanku, oraz dwóch innych banków, a także stacji telewizyjnych, które celowo rozpowszechniają fałszywe informacje o wojnie na Ukrainie. Banki te mają zostać odcięte od międzynarodowego systemu rozliczeń SWIFT.
Więcej w zapisie audycji
* * *
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Marek Balt
Data emisji: 05.05.2022
Godzina emisji: 07.35
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA