Kraje bałtyckie w sieci energetycznej UE. "Symboliczne rozstanie z rosyjskim okupantem"
- Podłączenie infrastruktury energetycznej Estonii, Litwy i Łotwy do systemów Unii Europejskiej, to ostateczne zerwanie więzów gospodarczych z systemem postsowieckim i ostatni akord pożegnania ze wschodnim okupantem - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Chmielewski z Ośrodka Studiów Wschodnich.
2025-02-09, 14:30
W niedzielę 9 lutego w Wilnie odbyły się uroczystości związane z tym, że Litwa, Estonia i Łotwa odłączyły się od rosyjskiej sieci energetycznej i podłączyły się do infrastruktury UE.
Posłuchaj
- Dziś wieczorem wszystkie, te trzy państwa zsynchronizują się z europejską siecią poprzez Polskę. A także ze Szwecją i z Finlandią, przez podmorskie kable energetyczne. Połączenia pod dnem Bałtyku zostały wybudowane już na początku zeszłej dekady. Synchronizacja systemów elektroenergetycznych Estonii, Litwy i Łotwy odbywa się przez Polskę, a nie przez Finlandię i Szwecję. Wszystkie te połączenia mają zapewnić stabilizację systemów energetycznych trzech krajów bałtyckich, także na wypadek działań dywersyjnych - wyjaśnił Bartosz Chmielewski.
Kraje bałtyckie jako ostatnie w UE nie były połączone z systemem przesyłowym Europy kontynentalnej CESA i funkcjonowały w ramach współpracy energetycznej wykorzystującej poradziecką infrastrukturę. W sobotę rano wstrzymały wszelkie przepływy energii elektrycznej na połączeniach z Rosją i Białorusią, co oznacza odłączenie się od poradzieckiego systemu IPS/UPS i kontroli częstotliwości obszaru BRELL w Moskwie. Decyzję o rezygnacji z tego systemu podjęto ponad 10 lat temu w związku ze zmianami stosunków politycznych między UE, krajami bałtyckimi a Rosją. Atak Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. przyspieszył realizację tego procesu.
REKLAMA
***
Audycja: Świat 24
Prowadzący: Ernest Zozuń
Gość: Bartosz Chmielewski (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 9.02.2025
Godzina emisji: 13.30
Źródło: Polskie Radio 24 / sw
REKLAMA