"Kreml zdemolował internet i sektor technologii informatycznych". Informatycy masowo wyjeżdżają z Rosji

Niezależni rosyjscy komentatorzy oceniają, że Kreml zdemolował rosyjski internet i sektor technologii informatycznych. Portal Meduza poinformował, że od początku wojny na Ukrainie z Rosji wyjechała znaczna część wysokiej klasy specjalistów.

2022-05-05, 19:25

"Kreml zdemolował internet i sektor technologii informatycznych". Informatycy masowo wyjeżdżają z Rosji
ICsec oferuje rozwiązania do wykrywania anomalii i cyberzagrożeń w sieciach automatyki przemysłowej.Foto: Portrait Image Asia/Shutterstock

W tym czasie rosyjska cenzura wojskowa zablokowała ponad 3 tysiące stron i serwisów internetowych. Dziennikarz Meduzy Władisław Gorin napisał, że w związku z wojną w Ukrainie rosyjski sektor technologii informatycznych został niema całkowicie zniszczony. Dziennikarz zwrócił uwagę na wyjazd z Rosji tysięcy informatyków i wycofanie się z rosyjskiego rynku zachodnich firm informatycznych.

- Osobiście widzę samoloty, którymi od dwóch miesięcy odlatują informatycy. Według oceny Rosyjskiego Stowarzyszenia Komunikacji Elektronicznej wyjechało od 70 do 100 tys. osób - tłumaczy Władisław Gorin. 

Portal Meduza policzył, że w związku z cenzurą wojskową w Rosji zablokowano ponad 3 tysiące serwisów i stron internetowych. We wszystkich przypadkach chodziło o ograniczenie Rosjanom dostępu do innych niż kremlowskie źródeł informacji.

Posłuchaj

Rosyjscy eksperci - internet i sektor IT zostały zdemolowane. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:44
+
Dodaj do playlisty

Ponad 12 milionów ludzi na Ukrainie potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej

Według danych ONZ ponad 12 milionów ludzi przebywających na ogarniętym wojną terytorium Ukrainy potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej, w tym żywności, środków medycznych i schronienia.

REKLAMA

Współgospodarzami Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy w Warszawie są Polska i Szwecja. Odbywa się w partnerstwie z przewodniczącymi Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej oraz z udziałem ONZ. Ma być platformą deklarowania dodatkowych funduszy dla podtrzymania pomocy humanitarnej dla Ukrainy za pośrednictwem Ukraine Flash Appeal oraz innych mechanizmów finansowania.

Czytaj więcej:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej