Konferencja "Gdzie jest czarny neseser?". Krzysztof Czabański: albumy spełniają misję publiczną

- Jeżeli mamy mówić o historii albumów tożsamościowych, trzeba wspomnieć o albumach z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas premiery pięciopłytowego albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku". Polskie Radio jednocześnie inicjuje dziś pod hasłem "Gdzie jest czarny neseser?" narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku.

2022-05-06, 11:41

Konferencja "Gdzie jest czarny neseser?". Krzysztof Czabański: albumy spełniają misję publiczną
Krzysztof Czabański: założeniem tych albumów historycznych jest lekcja patriotyzmu. Foto: Polskie Radio

Polskie Radio zainicjowało narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Zapraszamy do oglądania specjalnej konferencji prasowej, podczas której zostaną ogłoszone szczegóły akcji "Gdzie jest czarny neseser?".

"Cykl wspaniałych wydawnictw"

- Jeżeli mamy mówić o historii albumów tożsamościowych, trzeba wspomnieć o albumach z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. To, co się zachowało w archiwach Polskiego Radia i Radia Wolna Europa, złożyło się na cykl wspaniałych wydawnictw. To należy uznać za początek tej serii albumów historycznych - zaznaczył Krzysztof Czabański.

Jak podkreślił przewodniczący Rady Mediów Narodowych, "w późniejszych czasach wydaliśmy album o Katyniu - jako pierwszy stricte nawiązujący do tej serii albumów tożsamościowych". - One spełniają misję publiczną, ale ten szczególny, ostatni album jest hołdem dla pracowników Polskiego Radia - mówił. 

Lekcja patriotyzmu

- Mam też nadzieję, że zdołamy w sobie znaleźć odwagę, żeby się zmierzyć z tym wszystkim, co nas czeka. Polskiemu Radiu serdecznie dziękuję za to kolejne wydawnictwo i za tak wspaniałą realizację misji mediów publicznych - podkreślił. 

Krzysztof Czabański powiedział, że "założeniem tych albumów historycznych jest lekcja patriotyzmu". - To jest obowiązek mediów publicznych, bardzo dobrze realizowanych przez Polskie Radio. Wydawało się, że do tej lekcji patriotyzmu, spojrzenia w przeszłość się to ograniczy, ale los zapukał do naszych drzwi. Barbarzyńcy stoją u bram naszego miasta. Te albumy są bardziej aktualne, niż się na pozór wydawało. Mam nadzieję, że nie staniemy przed taką ekstremalną próbą, przed jaką stawali nasi przodkowie - zaznaczył przewodniczący Rady Mediów Narodowych. 

Posłuchaj

Krzysztof Czabański: to przede wszystkim lekcja patriotyzmu (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Konferencja "Gdzie jest czarny neseser?". Krzysztof Czabański: buduje się z tego akcję społeczną

***

Po ogłoszeniu kapitulacji (28 września) i zajęciu przez Niemców rozgłośni przy ul. Zielnej w Warszawie (30 września), jej pracownicy wynieśli i ukryli w prywatnych mieszkaniach - narażając swoje życie - około 200 metalowych krążków do tzw. bezpośredniego zapisu dźwięku, czyli metalofonów i decelitów.

Płyty te zawierały m.in. wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli establishmentu II RP, w tym przemówienia: prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego, ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, pułkownika Wacława Lipińskiego oraz reportaże amerykańskich i angielskich korespondentów z broniącej się stolicy. Są też komunikaty porządkowe dla mieszkańców Warszawy - czytane m.in. przez Jeremiego Przyborę.

REKLAMA

Odnaleziono dwie z trzech części

W 1979 roku odnalezione zostały dwie z trzech części kolekcji wyniesionych z budynku Polskiego Radia - łącznie 93 metalowe krążki. Trzecia część kolekcji zaginęła. Wiadomo, że ukrył ją w piwnicy domu swojego ojca Mirosław Panufnik - kierownik amplifikatorni (studia emisyjnego) Polskiego Radia i brat słynnego kompozytora Andrzeja Panufnika.

Posłuchaj

Krzysztof Czabański: to ważna część polskiego dziedzictwa i polskiej kultury (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj więcej:

Uroczysta premiera kolekcji płyt Polskiego Radia z 1939 roku [RELACJA]

***

Wydawnictwo "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" do kupienia m.in. w sklepie Polskiego Radia.

REKLAMA

W ramach akcji "Gdzie jest czarny neseser?" uruchomiony został specjalny serwis internetowy czarnyneseser.pl gromadzący wszystkie informacje na temat kolekcji z 1939 roku oraz kontakty dla słuchaczy i internautów, którzy będą mogli przesyłać informacje mogące pomóc w poszukiwaniu płyt. 

Baner_1200x150.png

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej