Szynkowski vel Sęk: MSZ i polskie placówki na całym świecie włączają się w akcję poszukiwań historycznych płyt

- Wzrasta Ilość obszarów, w których realizujemy współpracę z Polskim Radiem - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Polskie Radio zainicjowało dziś akcję "Czarny Neseser", w ramach której poszukiwane są metalowe płyty z nagraniami z 1939 r. Pomoc w poszukiwaniach zadeklarowało MSZ.

2022-05-06, 12:22

Szynkowski vel Sęk: MSZ i polskie placówki na całym świecie włączają się w akcję poszukiwań historycznych płyt
Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef MSZ, mówił o współpracy Polskiego Radia i dyplomacji polskiej.Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Wiceszef resortu dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk zapewnił dziś o wsparciu dla działań Polskiego Radia.

- MSZ i polskie przedstawicielstwa na całym świecie włączają się w akcję poszukiwań zaginionego zbioru nagrań Polskiego Radia z września 1939 roku - podkreślił.


Posłuchaj

Szymon Szynkowski vel Sęk: MSZ włącza się w akcję Polskiego Radia poszukiwań archiwalnych płyt z września 1939 r. (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

- Mam głębokie przekonanie, że Polska po wszystkich tych latach swojej trudnej historii, dawnej i stosunkowo niedawnej, jarzma komunizmu, po tym, jak odzyskała niepodległość, dzisiaj staje na wysokości zadania. Po pierwsze wspierając naszych ukraińskich sąsiadów, którzy znajdują się pod rosyjską agresją, ale też po drugie, biorąc odpowiedzialność za europejskie bezpieczeństwo - mówił wiceminister.

Rozwój współpracy z Polskim Radiem

- Ilość obszarów, w których realizujemy współpracę z Polskim Radiem wzrasta, co mnie bardzo cieszy. To już nie tylko Polskie Radio dla Zagranicy, antena, która we współpracy z MSZ pozwala docierać z naszym przekazem poza granice kraju, także w języku ukraińskim - podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk.

Uroczysta premiera kolekcji płyt Polskiego Radia z 1939 roku [RELACJA]

Polskie Radio nadawało nieprzerwanie do 30 września 1939 roku - ostrzegając, informując oraz umacniając morale mieszkańców zarówno walczącej Warszawy, jak i całej Ojczyzny. Płyty dokumentujące historię tego okresu zostały z narażeniem życia uratowane przez pracowników Polskiego Radia, którzy przed zajęciem rozgłośni przez Niemców wynieśli je i ukryli (na co wskazuje metafora zawartości słynnego "czarnego nesesera").

Po 40 latach część depozytu wróciła do Polskiego Radia. Płyty te, oczyszczone i zdigitalizowane, stanowią dziś ważną lekcję polskiej historii, jak również dokument bezprecedensowego epizodu w dziejach radiofonii w Polsce i na świecie.

Część odnalezionej kolekcji została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu. Premierze "Kolekcji płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" patronuje Rada Mediów Narodowych.

REKLAMA

TRANSMISJA


Wiceszef MSZ: siatka placówek i instytutów daje możliwość prowadzenia poszukiwań w skali globalnej

***

Wydawnictwo "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" do kupienia m.in. w sklepie Polskiego Radia

pg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej