Zmiana stawki WIBOR na POLONIA. Wyjaśniamy, co to oznacza dla kredytobiorców
Stopa procentowa wskazuje, ile zapłacimy za kredyt lub zarobimy na oszczędnościach. W szczególności jest to koszt, który musi ponieść kontrahent, jeśli chce uzyskać dostęp do płynności, czyli pieniądza lub kapitału. Wyjaśniamy, co zmiana wskaźnika WIBOR na stawkę POLONIA zmienia dla kredytobiorców.
2022-05-11, 08:00
Kontrahentem, czyli kredytobiorcą, może być bank komercyjny, jeśli zaopatruje się w płynność w Narodowym Banku Polskim. Wówczas NBP pełni rolę kredytodawcy, często określanego jako pożyczkodawca ostatniej instancji.
W tej sytuacji cena pozyskania kapitału przez bank komercyjny wyznaczana jest przez tzw. stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeśli bank komercyjny pozyskuje kapitał od deponentów, musi za złożone depozyty zapłacić klientom określony procent od przyjętych depozytów.
Bank komercyjny może również pożyczać płynność od innych banków komercyjnych (zamiast od NBP) i wówczas za taką pożyczkę płaci tzw. stopę WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate), która wyznacza cenę pieniądza na międzybankowym rynku pieniężnym. WIBOR jest kwotowany o godzinie 11:00. Od stawki WIBOR 3M lub 6M uzależnione jest oprocentowanie kredytów hipotecznych złotówkowych. Pojawiła się propozycja zmiany WIBORu na stawkę POLONIA.
Stawka POLONIA
Stawka Referencyjna POLONIA wyznaczana jest jako średnia (ważona wolumenem poszczególnych transakcji) oprocentowania niezabezpieczonych depozytów międzybankowych zawartych na termin O/N (overnight) w danym dniu roboczym do godziny 16:30.
REKLAMA
Uczestnicy Fixingu Stawki Referencyjnej POLONIA, mają obowiązek przesłania do NBP do godziny 16:45 informacji na temat złożonych oraz przyjętych przez nie w danym dniu roboczym niezabezpieczonych depozytów międzybankowych o terminie O/N. Stawka Referencyjna POLONIA jest publikowana w serwisie informacyjnym NBP w tym samym dniu roboczym (T+0) około godziny 17:00.
Obowiązki Uczestników Fixingu oraz tryb przekazywania danych do NBP określa Regulamin Fixingu Stawki Referencyjnej POLONIA.
W tej chwili stawka POLONIA opisuje średnio 57 proc. zawartych transakcji międzybankowych. Do indexu liczą się wiec codzienne transakcje O/N na średnio 3.5 mld PLN. Pozostałe transakcje zawarte pomiędzy podmiotami nie będącymi uczestnikami fixingu nie wliczają się do fixingu. Stawka POLONIA znajdują główne zastosowanie przy rozliczaniu kontraktów OIS, jednak coraz częściej stawka POLONIA jest wykorzystywana w bankach także jako benchmark dla wyznaczenia kosztu finansowania.
Istotną różnicą między stawką POLONIA a WIBOR jest godzina przekazywania informacji do podmiotu publikującego wysokość stawki. Późniejsza godzina publikacji stawki POLONIA sprawia, że jest ona bardziej obiektywna, ponieważ bazuje na transakcjach z całego dnia, a nie z jego połowy. Stawka POLONIA jest obecnie niższa o blisko 1,8 pkt. proc. niż WIBOR 3M i 6M. Oznacza to, że zmiana stawki wpłynęłaby na obniżenie oprocentowania kredytów.
REKLAMA
- Czytaj także:
Rządowe wsparcie dla kredytobiorców. Zobacz, co trzeba wiedzieć
PolskieRadio24.pl/ NBP/ACI Polska/ PAP/ mib
REKLAMA