"Osłabią narrację o sowieckim wyzwoleniu Europy". Brytyjski historyk o rosyjskich zbrodniach na Ukrainie
Zbrodnie na Ukrainie dokonywane przez rosyjskich żołnierzy od początku agresji mogą i prawdopodobnie przyczynią się do osłabienia narracji o sowieckim "wyzwoleniu" Europy Środkowo-Wschodniej, narracji wciąż obecnej w zachodniej historiografii - twierdzi brytyjski historyk Roger Moorhouse.
2022-05-11, 07:51
- Myślę, że fakt, iż narracja o sowieckim "wyzwoleniu" Europy Środkowej i Wschodniej jest wciąż tak trwała na Zachodzie, jest spuścizną zarówno siły sowieckiej propagandy, jak i słabości alternatywnych głosów w okresie powojennym - mówił Roger Moorhouse.
Rosyjskie zbrodnie 1945 i 2022 roku
- Na szczęście w ostatnich latach ten aspekt ulega zmianie na Zachodzie, zarówno dzięki pracy historyków, jak i migracji z tego regionu do Wielkiej Brytanii, ale zbyt często historia II wojny światowej w Europie jest przedstawiana jako prosta binarna relacja między aliantami a państwami Osi, bez uznania fundamentalnie zbrodniczej natury reżimu sowieckiego - wskazał Moorhouse.
- Można zaryzykować twierdzenie, że obecne spustoszenia dokonywane przez wojska rosyjskie na Ukrainie przyspieszą zmianę narracji i przyczynią się do powszechnego uświadomienia sobie, że metody wojenne Kremla - czy to w 1945, czy w 2022 roku - charakteryzują się okrucieństwem, grabieżą i powszechną przestępczością. Jest to oczywiście jeszcze jeden aspekt, w którym obecne działania Władimira Putina okazują się tak zadziwiająco kontrproduktywne - dodał historyk.
Roger Moorhouse to brytyjski historyk i pisarz specjalizujący się w historii II wojny światowej. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek na ten temat. Najważniejsze z nich to "Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina" o współpracy niemiecko-sowieckiej w latach 1939-1941, "Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie" oraz "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi" o polskiej wojnie obronnej. W 2020 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wkład w rozpowszechnianie wiedzy o polskiej historii w Wielkiej Brytanii.
REKLAMA
- Trudna sytuacja w obwodzie ługańskim. Mieszkańcy bez mediów i łączności mobilnej [RELACJA]
- "Był mądrym przywódcą". Wołodymyr Zełenski wspomina Łeonida Krawczuka
» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
jmo
REKLAMA
REKLAMA