Działania Rosji uznane za akt terroru? Jest wniosek amerykańskich senatorów

Amerykańscy senatorowie - Demokrata Richard Blumenthal i Republikanin Lindsey Graham wnieśli do izby wyższej amerykańskiego parlamentu projekt rezolucji uznającej Rosję za sponsora terroryzmu, a jej działania na Ukrainie - za akty terrorystyczne - informuje "Forbes".

2022-05-11, 00:46

Działania Rosji uznane za akt terroru? Jest wniosek amerykańskich senatorów
Dwóch amerykańskich senatorów chce, by działania rządu putinowskiej Rosji uznać za akty terroru. Foto: Yaghobzadeh Alfred/ABACA/Abaca/East News

Rezolucja stwierdza, że Senat uznaje działania rosyjskiego rządu pod przewodnictwem Władimira Putina za akty terroryzmu i wzywa sekretarza stanu USA do uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm.

Rosja obok Iranu, Syrii Kuby i Korei Północnej?

Według amerykańskiego Departamentu Stanu, kiedy kraj zostaje uznany za państwowego sponsora terroryzmu, grozi mu zawieszenie pomocy USA, embarga na broń, ograniczenia handlowe i inne sankcje.

- Do tej pory na tej liście są tylko cztery kraje: Kuba, Syria, Iran i Korea Północna. Staramy się włączyć Rosję jako piątą. To są reżimy totalitarne, które nie przynoszą światu dobra - powiedział podczas prezentacji rezolucji jej współautor, republikański senator Lindsey Graham.

Apele strony Ukraińskiej

3 maja Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła apel do Izby Reprezentantów i Senatu USA o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. 28 kwietnia szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak oświadczył, że administracja prezydenta USA Joego Bidena rozważa możliwość wpisania Rosji na listę krajów sponsorujących terroryzm.

REKLAMA

Tysiące cywilów zabitych w rosyjskiej wojnie

Na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji zginęły tysiące cywilów więcej, niż pierwotnie szacowano - informuje ONZ. Podczas konferencji prasowej w Genewie, szefowa misji monitorującej ONZ, Matilda Bogner nie potrafiła podać przybliżonej liczby ofiar. Mówiła, że tysiące ofiar, o których świat na razie się nie dowiedział mogły zginąć w Mariupolu, gdzie toczą się walki i nie ma tam dostępu.

Przedstawicielka misji poinformowała też, że grupa ma wiele dowodów na popełnione na Ukrainie zbrodnie wojenne. - W Buczy oraz w innych miastach w rejonie Kijowa, które były okupowane przez rosyjskie wojska, mamy informacje o co najmniej 300 egzekucjach mężczyzn, kobiet i dzieci. Ta liczba stale rośnie, bo wciąż na miejscu badamy to, co się działo - dodała.

Posłuchaj

W podziemiach huty Azowstal w Mariupolu nadal są cywile - informują lokalne władze. Wcześniej zarówno Ukraina jak i Rosja twierdziły, że ze schronów w oblężonej przez rosyjskie wojska hucie wywieziono wszystkich cywilów. Teraz okazuje się, że jest inaczej - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:


Prezydent Joe Biden podpisał 9 maja ustawę o przywróceniu programu Lend-Lease z okresu II wojny światowej. Akt ułatwi dostawy amerykańskiego sprzętu wojskowego na Ukrainę. Dokument umożliwia natychmiastowe dostarczanie uzbrojenia i odroczenie uregulowania kosztów transakcji. 10 maja Izba Reprezentantów ma zatwierdzić wydzielenie Kijowowi wsparcia w Prezydent Joe Biden podpisał 9 maja ustawę o przywróceniu programu Lend-Lease z okresu II wojny światowej. Akt ułatwi dostawy amerykańskiego sprzętu wojskowego na Ukrainę. Dokument umożliwia natychmiastowe dostarczanie uzbrojenia i odroczenie uregulowania kosztów transakcji (PAP)

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej