25. Piknik Naukowy już dziś. Truszczak: będą wszyscy, którzy kochają naukę

O godzinie 11.00 rozpocznie się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wśród atrakcji - pokazy naukowe i możliwość samodzielnego wykonania doświadczeń pod okiem naukowców. Tematem głównym jest woda. Będzie można sprawdzić m.in. czy kropla wody może lewitować i czy można chodzić po wodzie.

2022-05-21, 06:42

25. Piknik Naukowy już dziś. Truszczak: będą wszyscy, którzy kochają naukę

Dorota Truszczak kierownik Redakcji Kultury i Edukacji Programu 1 Polskiego Radia mówi, że na Pikniku Naukowym będą wszyscy, którzy kochają naukę.

Atrakcje czekają

- Będą naukowcy, będą także młodzi ludzie, którzy już w swoich szkołach podstawowych, średnich mają kółka, odkrywają różne zjawiska i przygotowują różne eksperymenty. Będą także inżynierowie, będą ekolodzy, bo przecież musimy dbać o wodę, bo nie wyobrażamy sobie bez niej życia - mówi dziennikarka radiowej Jedynki.

Dorota Truszczak dodaje, że naukowcy i popularyzatorzy zaskoczą wszystkich tym, jak można wykorzystać wodę. - Będzie można zrobić tęczę w butelce. Na pewno będzie to piękny widok. Możemy to zrobić także w domu. Będzie można zobaczyć dźwięk za pomocą wody. Sama jestem ciekawa, jak będzie wyglądał mój głos. Będę musiała poddać się takiemu eksperymentowi. Na ogół mówimy, że woda płynie, a tu zobaczymy wodę wędrującą - mówi Dorota Truszczak.

>>Prezes Polskiego Radia zaprasza słuchaczy na 25. Piknik Naukowy<<

REKLAMA

Naukowe spotkania potrwają do godziny 20.00. Relacje z 25. Pikniku - na wszystkich antenach Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych i na stronie internetowej rozgłośni.

Temat - woda

Stanowiska i namioty piknikowe zlokalizowane będą w siedzibie i wokół Centrum Nauki Kopernik oraz nad Wisłą, w Pawilonie 512, w centrum konferencyjnym i sali audytoryjnej. Swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych.

Woda to źródło życia. Niestrudzenie krąży w środowisku, zmieniając stan skupienia. Te same cząsteczki, które teraz tworzą ocean, parę miesięcy później mogą znaleźć się w pokrywie śnieżnej gór. Woda jest w powietrzu, w glebie, w naszym organizmie. Brak dostępu do czystej wody to niebezpieczeństwo dla całej cywilizacji. Zbyt duża jej ilość wywołuje z kolei spustoszenie i budzi grozę.

REKLAMA

Zagadnienia związane z wodą są przedmiotem niezliczonych badań naukowych. Dotyczą wielu obszarów naszej wiedzy - od filozofii, badań społecznych, historii, poprzez geofizykę, hydrologię, fizykę, modelowanie matematyczne, geografię, botanikę, nauki rolnicze, inżynieryjne, do medycyny, a nawet astrofizyki. Ta ogromna różnorodność pokazuje, jak ważną rolę odgrywa woda i jak wielki jest jej potencjał badawczy.

>>25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem - woda<<

as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej