Senat zajmie się ustawą dot. zmian w SN. Pęk: trzeba ją przyjąć szybko i bez poprawek
Wicemarszałek Senatu Marek Pęk stwierdził, że izba wyższa mogłaby zagłosować ws. zmian w Sądzie Najwyższym "już w przyszłym tygodniu". - Spokojnie moglibyśmy to przeprocedować w parę dni - powiedział.
2022-05-29, 07:51
- To nie jest szczególnie skomplikowana materia. To tak naprawdę przecież kilka-kilkanaście przepisów - spokojnie moglibyśmy to przeprocedować w parę dni - ocenił Marek Pęk.
Ewentualne nowe poprawki "wyłącznie zagmatwają sytuację"
Jak dodał, ustawa o zmianach w SN jest "efektem sporu prawnego i politycznego, którego centrum jest tak naprawdę Unia Europejska". - Ani marszałek Grodzki, ani nikt z większości senackiej nie brał udziału w tych ustaleniach i negocjacjach. W tym momencie wywracanie stolika czy wprowadzanie jakichś nowych, wcześniej nieuzgodnionych poprawek wyłącznie zagmatwa tę sytuację - powiedział.
Wicemarszałek Senatu zapowiedział również, że jeżeli na początku przyszłego tygodnia nie będzie decyzji o dodatkowym posiedzeniu Senatu, to wystąpi z apelem o zwołanie takiego posiedzenia.
Polityk odniósł się również do senackich prac nad ratyfikacją unijnego Funduszu Odbudowy, które zakończyły się 27 maja ub.r., gdy Senat poparł ustawę w tej sprawie, jednakże bez proponowanej przez KO preambuły. - Wtedy dwa tygodnie w Senacie walczyliśmy o to, żeby tę ustawę ratyfikującą przyjąć bez poprawek, a Senat upierał się co do niezgodnej z konstytucją preambuły. Mam nadzieję, że tym razem unikniemy takiego cyrku - stwierdził.
Zmiany w SN. Decyzja Sejmu
Sejm uchwalił w czwartek zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Nowela przewiduje też procedurę "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". Za nowelizacją głosowało 231 posłów, przeciw było 208, zaś 13 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.
- Szydło: rząd w sprawie KPO poszedł na duży kompromis. Oczekuję tego samego od KE
- "Spełnia kryteria uzgodnione z KE". Rzecznik rządu jednoznacznie o noweli ustawy o SN
Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
REKLAMA
ms
REKLAMA