Zespół Pradera-Williego. Maria Libura: chory nie jest w stanie nauczyć się kontrolowania jedzenia
- Chory nigdy nie jest w stanie w żaden sposób nauczyć się kontrolowania jedzenia. Nawet jeżeli ma świadomość tego, że sobie szkodzi. Nie ma poczucia sytości. Nie ma na to żadnego leku - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Libura z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
2022-05-29, 11:30
Tak zwane rzadkie choroby dotykają niewielką liczbę osób w porównaniu do całej populacji i spełniają pewne kryteria odnośnie swojej rzadkości. W Europie choroba uznawana jest za rzadką, jeśli dotyka 1 osobę na 2000. Choroba może być rzadka w jednym regionie, a występować powszechnie w innym.
- Zespół Pradera-Williego to choroba nie tylko rzadka, ale też bardzo dziwna. Ma bardzo specyficzne objawy. Spotyka się z małym zrozumieniem ze strony otoczenia, co potem utrudnia leczenie i prowadzenie chorych. Choroba wynika z zaburzenia genetycznego, z pewnego błędu, który występuje na piętnastym chromosomie. Nie jest to choroba, z której można się wyleczyć - podkreśliła Maria Libura.
Na tę chorobę nie ma leku
- Zazwyczaj - poza bardzo rzadkimi przypadkami - nie jest ona dziedziczna. Spada na rodzinę jak grom z jasnego nieba, nikt się tego nie spodziewa - dodała ekspertka.
Jak zaznaczyła, ciągłego głodu i potrzeby jedzenia nie da się kontrolować.
REKLAMA
- Chory nigdy nie jest w stanie w żaden sposób nauczyć się kontrolowania jedzenia. Nawet jeżeli ma świadomość tego, że sobie szkodzi. Nie ma poczucia sytości. Nie ma żadnego leku na tę chorobę - podsumowała Maria Libura.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
REKLAMA
Gość: Maria Libura (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
Data emisji: 29.05.2022
Godzina emisji: 10.06
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA