Unijni sędziowie chcą blokady funduszy dla Polski. Napisali specjalny list z żądaniami interwencji w prawo krajowe

Organizacje sędziowskie Unii Europejskiej chcą zablokowania środków z KPO dla Polski. We wspólnym oświadczeniu domagają się, interwencji unijnych instytucji w Polsce.

2022-05-31, 14:05

Unijni sędziowie chcą blokady funduszy dla Polski. Napisali specjalny list z żądaniami interwencji w prawo krajowe
Działania AEAJ i MEDEL to kontynuacja wsparcia dla upolitycznionych sędziów z Polski. Foto: shuttestock

Do Brukseli został wysłany dokument podpisany przez takie stowarzyszenia jak MEDEL (Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés) i AEAJ (Association of European Administrative Judges).

Autorzy komentują zmiany przepisów w Polsce, jednak na tym nie poprzestając, wzywają instytucje europejskie do działania przeciw udostępnieniu nowych funduszy z KPO.

Wezwanie "aby przekonać polskie władze"

"Wzywamy władze europejskie, w szczególności Komisję Europejską i Radę Europejską, do korzystania ze wszelkich narzędzi, jakimi dysponują, aby przekonać polskie władze do szczerego i pełnego przywrócenia niezawisłości sądownictwa, które w ostatnich latach zostało poważnie nadszarpnięte" – napisano w dokumencie.

"Odnowienie kadencji KRS o kolejne cztery lata, bez przywrócenia składu KRS do stanu zgodnego z zarówno Konstytucji RP, jak i zgodnie z orzecznictwem TSUE i ETPCz, jest nie tylko oznaką niechęci władz polskich do całkowitego przywrócenia praworządności, ale także stanowi bezpośrednie wyzwanie dla TSUE i powinno doprowadzić do wszczęcia przez Komisję Europejską nowego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Konsekwencje kolejnych czterech lat funkcjonowania tego bezprawnego organu mogą być katastrofalne dla Polski i dla wspólnej przestrzeni sądowej w Unii Europejskiej" - czytamy w opublikowanym stanowisku.

REKLAMA

Kolejny list przeciw Polsce

Działania AEAJ i MEDEL to kontynuacja wsparcia dla upolitycznionych sędziów z Polski. Wczoraj podobny apel do unijnych instytucji przekazało Stowarzyszenie Iustitia.

"Jako polscy sędziowie po raz kolejny zwracamy się do Państwa z apelem o podjęcie działań zmierzających do przywrócenia praworządności w Polsce oraz zagwarantowania obywatelom Polski i innych państw członkowskich prawa do niezależnego sądu" - napisali członkowie Justitii.

Sprawa pod TSUE?

Jak straszą autorzy listu, "kolejna czteroletnia kadencja wadliwie powołanej Krajowej Rady Sądownictwa musi skutkować systematycznym wzrostem liczby wadliwych powołań sędziowskich w Polsce".

REKLAMA

"Dlatego uważamy, że konieczne jest zainicjowanie postępowania przeciwnaruszeniowego przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w celu wyegzekwowania europejskich standardów wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, zgodnych z Konstytucją RP, zapewniających realny udział samorządu sędziowskiego, transparentnych, a tym samym gwarantujących wybór sędziów zgodnie z ustawą i niezależność sądów, o czym mowa w art. 47 KPP, art 19 ust. 1 zd. 2 TUE i art. 6 ust. 1 EKPCZ" - wzywają środowiska przeciwne reformie sądownictwa w Polsce.

Czytaj także:

pg,TT,wpolityce

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej