Ustawa o Sądzie Najwyższym. Teraz zajmą się nią senackie komisje
W środę rano (godz. 9.00) senackie komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji zajmie się prezydencką nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada ona między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej. Zmiany mają pozwolić na zakończenie sporu z Komisją Europejską i odblokowanie dla Polski pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
2022-05-31, 15:47
Przewodniczący komisji ustawodawczej, senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział wniesienie poprawek do uchwalonej przez Sejm 26 maja ustawy. Jak powiedział, mają one doprowadzić do tego, że Polska otrzyma pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Dodał, że w ustawie jest mowa o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co jest jednym z warunków przedstawionych przez Komisję Europejską.
- Przywrócimy ustawowo sędziów do pracy, tych którzy zostali zawieszeni w wyniku postępowań dyscyplinarnych, nie mówię o tych, którzy jeżdżą po pijaku, tylko o tych, którzy byli zawieszani (...) za zadawanie pytań prejudycjalnych - powiedział senator.
Szczegóły zmian w Sądzie Najwyższym
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, sędziowie orzekający w Izbie Dyscyplinarnej, będą mogli przejść do innej izby lub w stan spoczynku. Zostanie utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, z wyjątkiem prezesów izb, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierałby na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Będą się mogli odwołać do niej sędziowie ukarani przez Izbę Dyscyplinarną lub ci, którym uchylono immunitety.
REKLAMA
Wizyta Ursuli von der Leyen w Polsce
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w czwartek 2 czerwca do Polski przyjedzie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Podczas wizyty ma ona podpisać wynegocjowane z Komisją Europejską "kamienie milowe" Krajowego Planu Odbudowy.
Posłuchaj
- Paweł Kukiz o decyzji ws. środków z KPO: w tej sprawie bardziej niż Zbigniewa Ziobro obawiam się Senatu
- Urszula Rusecka: blokowanie środków z UE sposobem opozycji na powrót do władzy
- Środki z KPO dla Polski. Sławomir Jastrzębowski: nie jest w interesie Niemiec, aby je nam przyznano
Zobacz także: Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu (Prawo i Sprawiedliwość) w Polskim Radiu 24 o środkach z KPO
ASP
REKLAMA
REKLAMA