"Te efekt konsekwentnych działań prezydenta". Paweł Szrot o zatwierdzeniu polskiego KPO
Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot powiedział, że "to nie jest przypadek, że Komisja Europejska zatwierdziła polski KPO tydzień po przyjęciu przez Sejm prezydenckiego projektu o zmianach w SN; to sukces wynikający z konsekwentnych działań prezydenta".
2022-06-01, 21:15
Po środowym posiedzeniu Komisja Europejska poinformowała, że zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy o wartości 35,4 mld euro - dokument wymagany, by kraj otrzymał środki z unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podkreśliła, że zatwierdzenie tego planu wiąże się z wyraźnymi zobowiązaniami Polski w zakresie niezawisłości sądownictwa, które będą musiały zostać spełnione przed dokonaniem jakiejkolwiek faktycznej płatności.
- To jest jednak sukces Polski. Po ponad roku KE zatwierdziła polski KPO - to absolutnie nie jest przypadek, że to się dzieje tydzień po przyjęciu przez Sejm prezydenckiego projektu o Sądzie Najwyższym - powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot w rozmowie z PAP.
Jak ocenił Paweł Szrot, to sukces wynikający "z konsekwentnych działań prezydenta i budowania kompromisu wokół tej ustawy".
Warunkowe KPO
Pod koniec października zeszłego roku szefowa KE postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu m.in. do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.
REKLAMA
W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Nowela przewiduje też procedurę "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". W środę nowelą zajmuje się Senat.
Pytany o kwestię tzw. kamieni milowych w zakresie przestrzegania praworządności, które, jak zaznaczyła KE, Polska musi spełnić, by otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy, Paweł Szrot ocenił, że "ta ustawa spełnia wszystkie ich założenia". "My jesteśmy o tym przekonani, myślę, że prezydent też" - zaznaczył Paweł Szrot.
- Jeśli ktoś będzie próbował coś zepsuć wokół tego kompromisu, zarówno w kraju jak i za granicą, to nie będzie działał dla dobra Polski - dodał Paweł Szrot.
Spotkanie Duda-Leyen
Paweł Szrot przypomniał również, że podczas czwartkowej wizyty przewodniczącej KE w Warszawie przewidziana jest jej rozmowa z prezydentem Dudą.
REKLAMA
Wniosek Komisji trafi teraz do Rady UE, która ma cztery tygodnie na jego przyjęcie.
Unijny Fundusz Odbudowy ma przyczynić się do budowy silniejszej gospodarki Unii Europejskiej w reakcji na kryzys wywołany pandemią COVID-19. Na 800 mld euro w ramach Funduszu składają się dotacje i pożyczki. Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Pieniądze z Funduszu mają m.in wesprzeć dekarbonizację polskiej gospodarki, zwiększyć jej niezależność energetyczną, przyspieszyć cyfryzację gospodarki i wzmocnienie cyberodoporności, a także wesprzeć reformy w zakresie ochrony zdrowia i edukacji.
- Środki z KPO. Minister Grzegorz Puda wskazał główne kierunki inwestycyjne
- Szefowa KE przyleci do Polski zaakceptować KPO. Premier Morawiecki: wielomiesięczny proces jest już za nami
dz
REKLAMA