Zbrodnie wojenne na Ukrainie. Sprawą wspólnie zajmują się prokuratorzy z Europy
18 krajów wszczęło śledztwa związane z wojną na Ukrainie. Sześć z nich w tym m.in. Polska wchodzi w skład wspólnego zespołu śledczego Eurojust, z którym porozumienie o współpracy podpisała prokuratura Międzynarodowego Trybunału Karnego. "Wojna na Ukrainie będzie najbardziej udokumentowanym konfliktem zbrojnym, jakiego jesteśmy świadkami" - ocenił Ladislav Hamran z Eurojust.
2022-06-02, 11:37
Europejska Agencja Współpracy Sądowej (Eurojust) zrzesza prokuratorów z krajów Europy, w tym m.in. Polski, którzy badają zbrodnie wojenne popełniane w Ukrainie. Z Eurojustem współpracuje Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), który planuje otworzyć w Kijowie swoje biuro.
"Ten wspólny front prawny jest absolutnie niezbędny, nie tylko dla Ukrainy, ale także dla dążenia do pokoju i bezpieczeństwa na całym świecie" - powiedział prokurator generalny MTK Karim Khan, cytowany przez dziennik "Le Monde".
Z koleim prokurator generalna Ukrainy Iryna Venediktova, żauważyła, że "dla Ukrainy ważny jest nie tylko front wojskowy”.
Wojna na Ukrainie to najlepiej udokumentowany konflikt
Przewodniczący Eurojustu Ladislav Hamran ocenił z kolei, że "wojna na Ukrainie będzie jak dotąd najbardziej udokumentowanym konfliktem zbrojnym, jakiego jesteśmy świadkami". "Dowody znajdują się w różnych jurysdykcjach, zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią. Są też gromadzone przez śledczych MTK. Istnieje pilna potrzeba koordynacji. Eurojust ułatwia transnarodową współpracę sądową i pozwala prokuratorom krajowym iść naprzód bez długich listów i wniosków" - oświadczył Hamran.
REKLAMA
Zdjęcia i filmy ważnymi dowodami zbrodni
Eurojust będzie wkrótce mógł przechowywać i analizować dokumenty udostępniane przez prokuratorów krajowych, w tym zdjęcia i filmy, pomimo ograniczeń dotyczących rozpoznawania twarzy. Poprawka stosownych ustaw musi zostać zatwierdzona przez Radę Unii Europejskiej w ciągu kilku tygodni.
Organizacja żąda dodatkowego budżetu w wysokości 16 mln euro na kolejne pięć lat w związku z badaniami dotyczącymi zbrodni w Ukrainie - podaje "Le Monde". MTK wysłał już na Ukrainę 42 śledczych, w tym 30 ekspertów kryminalnych na zlecenie holenderskiego rządu. Prokurator Khan zapowiedział też otwarcie w najbliższych tygodniach biura w Kijowie.
"Na Ukrainie popełnianych jest każdego dnia od 200 do 300 zbrodni wojennych" - poinformowała Venediktova.
- Rosyjska armia ma problemy z zaopatrywaniem w żywność? SBU: żołnierze zaczęli jeść psy
- "Baba leży, głowa przestrzelona". Ukraińcy przechwycili kolejny dowód rosyjskich zbrodni
- "Pozwolili nam opuścić wieś, a potem zaczęli strzelać". Wstrząsająca relacja matki, której syna zabili Rosjanie
Zobacz także: ocaleni z Buczy opowiedzieli reporterowi Polskiego Radia 24 o tym co przeżyli
ASP
REKLAMA