Antoni Macierewicz: rząd Jana Olszewskiego sformułował podstawowe kierunki rozwoju Polski
- Gdyby uchwały lustracyjnej nie było, gdyby nie została zrealizowana, nie byłoby IPN, nie byłoby setek tysięcy książek mówiących o historii Polski, przywołujących prawdę o okupacji sowieckiej i o zdradzie, która nas niszczyła przez dziesięciolecia - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS Antoni Macierewicz o działaniach rządu Jana Olszewskiego.
2022-06-04, 15:06
W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku obalono rząd Jana Olszewskiego - pierwszy gabinet III RP wyłoniony w wolnych, demokratycznych wyborach. Do postaci Jana Olszewskiego, wówczas członka Porozumienia Centrum, i jego rządu, nawiązał także w swoim wystąpieniu na konwencji PiS prezes tej partii Jarosław Kaczyński.
Kontekst energetyczny
- Rząd Jana Olszewskiego sformułował podstawowe kierunki rozwoju niepodległościowego Polski, zarówno w wymiarze społeczno-gospodarczym, jak i polityczno-militarnym i geopolitycznym - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MON w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i szef MSWiA w rządzie Jana Olszewskiego Antoni Macierewicz.
»JAN OLSZEWSKI. NIEDOKOŃCZONE ROZMOWY - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
W kontekście społeczno-gospodarczym wskazał na energetykę. - Chodziło nie tylko o sprowadzanie energii z innych krajów niż tylko z Rosji, ale chodziło o likwidację zależności od Rosji, precyzowanie, w jaki sposób Rosja uzależnia Polskę od swoich możliwości - wyjaśnił gość "Tematu dnia".
REKLAMA
Kierunek na USA i Ukrainę
Mówiąc o kwestiach geopolitycznych, rozmówca Polskiego Radia 24 stwierdził, że Jan Olszewski "postawił sprawę wejścia Polski do NATO i rozpoczął rozmowę o strategicznym sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi".
- To także Jan Olszewski postawił sprawę trwałego, fundamentalnego porozumienia z Ukrainą, Białorusią i Litwą. Umowa podpisana w maju 1992 roku z Ukrainą, dzisiaj stała się podstawą do przeprowadzonych cztery dni temu rozmów między rządami Polski i Ukrainy i stworzenia trwałej osi Warszawa-Kijów i bardzo ścisłego związku naszych państw tak, by zbudować siłę w Europie Środkowej, wprowadzić Ukrainę do Międzymorza, zawrzeć układ polityczno-gospodarczo-wojskowy od Finlandii po Bułgarię, z Ukrainą, z USA i Wielką Brytanią tak, by zabezpieczyć Europę przed agresją Rosji i zapewnić sobie bezpieczeństwo. Wszystko to miało swoje źródła w kierunkach polityki Jana Olszewskiego - wyjaśnił.
Pozbyć się agentów
Wreszcie, jako najważniejszy, Antoni Macierewicz wskazał postulat, zarówno rządu Jana Olszewskiego, jak i Jarosława Kaczyńskiego, "wyeliminowania agentury rosyjskiej z aparatu politycznego, państwowego i gospodarczego". Przywołał uchwałę Sejmu, która nałożyła na rząd Jana Olszewskiego taki obowiązek.
- Gdyby tej uchwały nie było, gdyby nie została zrealizowana, nie byłoby IPN, nie byłoby setek tysięcy książek mówiących o historii Polski, przywołujących prawdę o okupacji sowieckiej i o zdradzie, która nas niszczyła przez dziesięciolecia. Te książki, działania Instytutu bazują na materiałach ujawnionych dzięki temu, że społeczeństwo (...) postawiło sprawę lustracji jako jeden z najważniejszych elementów, które każdy rząd musiał akceptować - mówił Antoni Macierewicz.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
REKLAMA
Gość: Antoni Macierewicz (wiceszef MON w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, szef MSWiA w rządzie Jana Olszewskiego Antoni Macierewicz)
Data emisji: 4.06.2022
Godzina emisji: 13.33
mbl
REKLAMA
Polecane
REKLAMA