Proces dziennikarzy niezależnej redakcji BiełaPAN. Białoruskie władze: to formacja ekstremistyczna

Przed sądem w Mińsku stanęło czworo dziennikarzy niezależnej białoruskiej agencji informacyjnej BiełaPAN. Wśród nich jest redaktor naczelna Iryna Leuszyna. Wszyscy oskarżani są o stworzenie lub udział w "formacji ekstremistycznej". Według niezależnych organizacji proces jest motywowany politycznie. Toczy się za zamkniętymi drzwiami.    

2022-06-06, 13:10

Proces dziennikarzy niezależnej redakcji BiełaPAN. Białoruskie władze: to formacja ekstremistyczna

Redaktor naczelna Leuszyna, były wicedyrektor agencji Andrej Aleksandrau, jego partnerka Iryna Złobina i były dyrektor Dzmitryj Naważyłau zostali umieszczeni w specjalnej szklanej klatce w sali sądowej. Ich zdjęcia opublikowały państwowe media białoruskie, które są jedynym źródłem informacji o toczącym się procesie.

Leuszyna, Naważyłau i Alaksandrau są oskarżani o stworzenie lub udział w "formacji ekstremistycznej", którą miała być agencja informacyjna BiełaPAN. Ponadto Alaksandrau został oskarżony o organizację protestów, niepłacenie podatków i zdradę państwa. Złobina miała także organizować protesty i dopuścić się zdrady. Zarzut niepłacenia podatków usłyszał również Naważyłau.

Proces BiełaPAN to element represji 

"Sprawa BiełaPAN" to element represji, które władze Białorusi prowadzą na bezprecedensową skalę od sfałszowanych wyborów prezydenckich w 2020 roku. W czerwcu, jak zaznacza w specjalnym apelu niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, mają się rozpocząć jeszcze cztery inne procesy dziennikarzy.

Agencja BiełaPAN, założona w 1991 roku, była jedyną niezależną agencją informacyjną na Białorusi. W sierpniu 2021 roku do redakcji wkroczyły struktury siłowe i od tego momentu przestała ona istnieć – pracowników zatrzymano, sprzęt skonfiskowano, a serwery zostały zablokowane. W listopadzie 2021 roku BiełaPAN uznano za "formację ekstremistyczną".

REKLAMA

Według kodeksu karnego Białorusi za zdradę państwa grozi kara od siedmiu do 15 lat pozbawienia wolności, a za stworzenie formacji ekstremistycznej – kara ograniczenia wolności do pięciu lat lub od trzech do siedmiu lat więzienia.

Czytaj także: 

Zobacz także: Tomasz Trela z Nowej Lewicy w Programie 1 Polskiego Radia o unijnym planie odbudowy Ukrainy 

ASP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej