NASK ostrzega przed niebezpiecznymi stronami. Na co uważać?
"Liczba niebezpiecznych adresów internetowych na liście ostrzeżeń CERT Polska wzrosła w 2022 roku do blisko 57 tys." - podała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Ten państwowy instytut badawczy ostrzegł zarazem przed obserwowanym nasileniem kampanii phishingowych.
2022-06-09, 18:05
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) poinformowała w czwartek, że lista ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami, prowadzona od ponad dwóch lat przez CERT Polska, rośnie. "Do tej pory znalazło się na niej blisko 57 tys. adresów. Z tego tylko w zeszłym roku trafiło na nią 33 tys. stron internetowych" - przypomniano.
"Bezpłatnie udostępniana lista ostrzeżeń CERT Polska jest wykorzystywana zarówno przez operatorów telekomunikacyjnych, administratorów, jak i użytkowników indywidualnych do poprawy bezpieczeństwa w sieci poprzez blokowanie znanych domen używanych do wyłudzania danych oraz kradzieży środków finansowych" - przypomniała NASK.
Oszuści wyłudzają hasła do kont bankowych
W informacji NASK zwrócono uwagę, że zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team), prowadzony przez NASK, obserwuje ostatnio nasilenie kampanii phishingowej podszywającej się pod firmę przewozową InPost.
"Oszuści w rozsyłanych SMS-ach informują o konieczności dopłaty za paczkę. Znajdujący się w treści wiadomości link prowadzi do fałszywej bramki płatności. Podanie na niej danych do logowania do konta bankowego powoduje, że przestępcy są w stanie je przechwycić, a następnie wyczyścić rachunek ze środków" - tak NASK wyjaśnia mechanizm oszustwa.
REKLAMA
Państwowy Instytut Badawczy odnotował zarazem, że w minionym tygodniu zmniejszyła się liczba wpisów dezinformacyjnych.
Szczucie w sieci na Ukraińców
"Wciąż obserwowana jest narracja antyukraińska, szczególnie wybijały się wątki odnoszące się do rzekomych przestępstw Ukraińców (zarówno tych przebywających w Polsce, jak i walczących na froncie)" - wskazano w informacji.
"Analogicznie do tematów związanych z pandemią COVID-19 widoczne jest zmęczenie Polaków kwestią udzielania pomocy Ukraińcom. Pojawiają się coraz częstsze wyrazy zniechęcenia wobec wsparcia dla gości zza wschodniej granicy" - dodano.
"Kampanie dezinformacyjne mogą spowodować destabilizację sytuacji społecznej w państwie, jeśli ich autorzy dobiorą odpowiednie do tego środki. Stereotyp często stanowi silne narzędzie dezinformacyjne" - przestrzega NASK.
REKLAMA
- CERT ostrzega przed oszustami w sieci. Tym razem podszywają się pod Ministerstwo Finansów
- Oto najpopularniejsze oszustwa internetowe w sieci. Jak się przed nimi ochronić?
- Ruch antyukraiński i antyszczepionkowy. Milczanowska: są kreowane przez te same konta
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy to jednostka naukowa, która pełni funkcję rejestru domen internetowych .pl (DNS), domen ENUM (dla numerów telefonicznych +48) oraz oferuje usługi teleinformatyczne (IP transit, dostęp do internetu, sieci VPN, usługi VoIP oraz usługi WiMAX). NASK powstała w 1992 roku przy Uniwersytecie Warszawskim jako zespół koordynacyjny ds. rozwoju akademickich sieci komputerowych.
PAP/pr24/PKJ
REKLAMA