PE podważa decyzję o przyznaniu Polsce środków z KPO. Wyrwich: nie chcemy stać w niemieckim rogu

- Niemcy chcą mówić nam o moralności i demokracji w Polsce, to śmieszne, nie pamiętają że odpowiadają za wymordowanie milionów ludzi w czasie drugiej wojny światowej - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Mateusz Wyrwich. Gościem audycji był też Marcin Piasecki z dziennika "Rzeczpospolita". 

2022-06-09, 19:25

PE podważa decyzję o przyznaniu Polsce środków z KPO. Wyrwich: nie chcemy stać w niemieckim rogu
PE zdecydował ws. Ukrainy i Mołdawii. Balt: to silne wsparcie i głos w imieniu obywateli UE. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Goście PR24 rozmawiali między innymi o rezolucji Parlamentu Europejskiego, który "wyraża głębokie, poważne zaniepokojenie w związku z pozytywną oceną przez Komisję Europejską planu odbudowy i zwiększenia odporności Polski z dnia 1 czerwca 2022 roku". Zdaniem części posłów PE w Polsce "utrzymują się problemy z praworządnością".

Publicysta Mateusz Wyrwich mówił, że podobno także wcześniejsze decyzje TSUE miały decydować o tym, że "w Polsce jest źle, a prawo nie jest przestrzegane", tymczasem 12 jego wyroków nie wykonała Grecja, 9 Hiszpania i Włochy. W gronie krajów unijnych, które wyroków TSUE nie wykonały są także Niemcy i Portugalia.

"Polska miała stać w niemieckim rogu"

- Nie było problemu, problem zaczął się wtedy, gdy w Polsce władzę objęła prawica, mało tego, Polska która miała stać w niemieckim rogu i oddaniu, na którego straży stali Sikorski i Tusk, okazała się czterdziestomilionowym zespołem ludzi, który nie chce się podporządkowywać niemieckim propozycjom - powiedział Mateusz Wyrwich.

Marcin Piasecki z dziennika "Rzeczpospolita" podkreślił z kolei, że w jego opinii, pieniądze z KPO dla Polski "stoją pod wielkim znakiem zapytania", a ma to związek z tzw. wątkiem senackim. Sprawa ma także wymiar inny, dotyczący niewypełnienia kompromisu, mamy bowiem wprawdzie do czynienia z likwidacją Izby Dyscyplinarnej, ale została ona zastąpiona innym "ciałem".

REKLAMA

"KE będzie sprawdzać wnikliwie"

- Komisja Europejska będzie się reformie wymiaru sprawiedliwości w Polsce przyglądać i to wnikliwie, co nawiasem mówiąc jest też elementem sporu w samej Unii, jest nawet wniosek o odwołanie szefowej Komisji Europejskiej. Z kolei europarlament składa się i z ludzi poważnych oraz z innego kolorowego towarzystwa politycznego, ja wole się skupiać na poważnej dyskusji, która także się tam toczy - mówił Marcin Piasecki.

Czytaj także:

Polska po raz kolejny była we wtorek (7 czerwca) tematem debaty w Strasburgu. Tym razem krytyce poddana została szefowa KE Ursula von der Leyen, ze względu na przedwczesną akceptację Krajowego Planu Odbudowy dla Polski.

Projekt zakłada, że z unijnego Funduszu Odbudowy do Polski trafi około 58 mld euro - ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Wypłata pieniędzy nastąpi jednak dopiero po wypełnieniu warunków, jakie Komisja Europejska postawiła naszemu krajowi (tzw. kamienie milowe - przyp. red.).

REKLAMA

Posłuchaj

PE podważa decyzję o przyznaniu Polsce środków z KPO. Wyrwich: nie chcemy stać w niemieckim rogu ("Debata Dnia") 51:10
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Adrian Stankowski

Gość: Mateusz Wyrwich (publicysta) i Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 09.06.2022

REKLAMA

Godzina: 18:06 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej