Dr Anusz w PR24: między rządami Olszewskiego i Morawieckiego jest polityczna ciągłość
- Jan Olszewski opowiadał się jednoznacznie za funkcjonowaniem Polski w systemie politycznym i ekonomicznym Europy Zachodniej i przeciwstawiał się wpływom rosyjskim w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Anusz Politolog i historyk.
2022-06-10, 14:55
30 lat temu, w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, Sejm odwołał rząd Jana Olszewskiego, pierwszy po II wojnie światowej gabinet wybrany po całkowicie wolnych wyborach. Premier Olszewski sprawował urząd od 23 grudnia 1991 roku.
Dr Andrzej Anusz przypominał o wydarzeniach tych dni. - Mieliśmy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną, utworzyła się "koalicja strachu", ugrupowań postkomunistycznych, które od początku były przeciwko rządowi Jan Olszewskiego, jego polityce i programowi rozliczenia z komunistyczną przeszłością. W tej koalicji wzięły udział też ugrupowania, które odwoływały się do tradycji Solidarności, jak Unia Demokratyczna czy Kongres Liberalno-Demokratyczny, a nawet Konfederacja Polski Niepodległej. Ta koalicja przełamała historyczny podział obecny na polskiej scenie politycznej od 1989 r., na ugrupowania postsolidarnościowe i postkomunistyczne, próbowała się przeciwstawić procesowi lustracji - zaznaczył.
- Istnieje ciągłość polityki pomiędzy rządem Jana Olszewskiego a rządem Mateusza Morawieckiego, w dużym stopniu wynika to z ciągłości programowej pomiędzy partią Porozumienie Centrum, która stanowiła podstawę rządu Jana Olszewskiego, a obecnym rządem - dodał politolog, który zauważył, że główne filary programu Jana Olszewskiego są kontynuowane. - To zdecydowanie prozachodnia opcja. Rząd Jana Olszewskiego był pierwszym rządem, który jednoznacznie stwierdził, że Polska powinna przystąpić do struktur paktu Północnoatlantyckiego i NATO, był też za przystąpieniem do struktur EWG - mówił historyk.
Posłuchaj
Centroprawicowy gabinet Jana Olszewskiego został odwołany, kiedy do rąk parlamentarzystów i prezydenta trafiła lista agentów Służby Bezpieczeństwa, przygotowana przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza, na podstawie uchwały Sejmu z 28 maja 1992 roku o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.
Wydarzenia te przeszły do historii jako "noc teczek". Lista zawierała 64 nazwiska czołowych polityków: członków rządu, między innymi szefa doradców premiera, dwóch ministrów oraz 6 wiceministrów, posłów i senatorów niemal ze wszystkich klubów sejmowych, a także prezydenta Lecha Wałęsy.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Andrzej Anusz
Data emisji: 10.06.2022
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA
PR24/ka
Polecane
REKLAMA