"Trójmorze to pas najszybszego wzrostu gospodarczego w UE". Prezes GPW na kongresie Polska Wielki Projekt

2022-06-10, 16:11

"Trójmorze to pas najszybszego wzrostu gospodarczego w UE". Prezes GPW na kongresie Polska Wielki Projekt
Prezes GPW Marek Dietl.Foto: PAP/Paweł Supernak

Inicjatywa Trójmorza, to inicjatywa przywrócenia na inwestycyjną mapę świata naszego regionu - ocenił prezes Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) Marek Dietl podczas kongresu Polska Wielki Projekt.

Szef GPW i doradca ekonomiczny Prezydenta RP Marek Dietl uczestniczący w panelu "Trójmorze wobec mocarstw - mocarstwa wobec Trójmorza" wskazał, że region państw Trójmorza to pas najszybszego wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej, ale jednocześnie - z wyłączeniem Austrii - to region z niskim poziomem kapitału liczonego na mieszkańca.

Zależność od wpływów gospodarczych

- Inicjatywa Trójmorza, to inicjatywa przywrócenia na inwestycyjną mapę świata naszego regionu - ocenił. Dodał, że inicjatywa ta różni się od tego, co obserwowano w latach 90, ub. wieku, kiedy powstał nowy model kapitalizmu charakteryzujący nasz region, który nazywany jest "zależną gospodarką rynkową".

- Polegało to wówczas nam tym, że z jednej strony była duża niezależność polityczna tych krajów, z drugiej bardzo duża zależność od wpływów gospodarczych. Choć Polska obok Słowenii charakteryzują się najmniejszym uzależnieniem gospodarczym, to wciąż ponad 30 proc. naszego PKB powstaje w przedsiębiorstwach z kapitałem zagranicznym - podał.

Czytaj także:

Według szefa GPW, inicjatywa Trójmorza jest dla Polski również szansą, by pojawili się inwestorzy, ale nie przejmowali kontroli. - Kanałem takich inwestycji może być rynek kapitałowy - ocenił.

Jak zaznaczył, istnieje również potencjał, by integrować giełdy Trójmorza.

- Żeby w duchu jagiellońskim wspierać ich rozwój przez wspólny marketing i proporcjonalne regulacje, ale musimy uważać na to, żeby nie pogłębiać uzależnienia gospodarczego regionu od kapitałodawców - zaznaczył Dietl.

PR24, alg

Polecane

Wróć do strony głównej