Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia z Bazyliki Morskiej

W gdyńskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyła się uroczystość papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia z Bazyliki Morskiej w Gdyni. Uroczystościom przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce wraz z metropolitą gdańskim abp. Tadeuszem Wojdą.

2022-06-12, 16:51

Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia z Bazyliki Morskiej
Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio (P) i proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Gdyni, ks. Infułat dr Edmund Skalski (2P) na mszy świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Gdyni z okazji papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia z Bazyliki Morskiej w Gdyni. Foto: PAP/Jan Dzban

Uroczysta procesja i msza święta odbyła się w niedzielę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Gdyni. Obraz Matki Bożej Pocieszenia wyprowadzili z pobliskiej Bazyliki Morskiej w Gdyni Piłsudczycy.

- Dzięki więc komunii z Osobami Bożymi możemy czerpać ze źródła najważniejszych darów bożych, jakim są świętość, doskonałość, miłość, czy wreszcie miłosierdzie. Potrzebujemy właśnie tych darów, aby w myśl naszego pochodzenia i powołania upodabniać się do Jezusa Chrystusa i w ten sposób zmierzać do celu naszego życia jakim jest nasze zbawienie - mówił abp Wojda i tłumaczył, że "nasz wysiłek na drodze zmagania się w wierze i podążaniu ku zbawieniu potrzebuje wsparcia".

- Potrzebuje pocieszenia i umocnienia, bo jesteśmy, dobrze o tym wiemy, zbyt słabi i o własnych siłach niej jesteśmy wstanie go osiągnąć - powiedział abp Wojda.

Koronacja obrazu

Metropolita gdański mówił o znaczeniu obrazu Matki Bożej Pocieszenia z Bazyliki Morskiej, w którym wierni szukali pocieszenia podczas drugiej wojny światowej, po wojnie, w czasach PRL, czy np. po masakrze Grudnia'70 i latach osiemdziesiątych.

Koronacji obrazu dokonał nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Korony zostały wykonane w pracowni gdańskiego artysty Pana Mariusza Drapikowskiego i pobłogosławione przez ojca świętego Franciszka 27 kwietnia 2022 roku podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra na Watykanie.

W kościele od 1924 roku

Otoczony czcią wizerunek Matki Bożej Pocieszenia został namalowany w latach 20-tych ubiegłego wieku przez prof. Jana Rutkowskiego w technice olejnej na płótnie. To przedstawienie typu hodegetria - najstarszy i najbardziej rozpowszechniony typ ikonograficzny wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku.

W 1924 roku obraz o wymiarach 160 cm na 95 cm, na zlecenie fundatora, wojewody pomorskiego Stanisława Wachowiaka, został umieszczony w retablum ołtarza głównego nowego, pierwszego kościoła w Gdyni, poświęconego Królowej Polski.

Czas okupacji

Dziewica z Dzieciątkiem Jezus na rękach przedstawiona jest frontalnie, z głową lekko pochyloną w lewo, w kierunku Syna. Dzieciątko, wspierane przez Matkę, trzyma w prawej ręce jabłko królewskie, a w lewej zamkniętą księgę. Na tle widnieje napis: Miej nas w opiece i módl się za nami do Boga w niebie.


 Obraz Matki Bożej Pocieszenia z Bazyliki Morskiej w Gdyni. Fot. PAP/Jan Dzban Obraz Matki Bożej Pocieszenia z Bazyliki Morskiej w Gdyni. Fot. PAP/Jan Dzban

W czasie wojny w miejsce deportowanych Polaków przybyli do Gdyni, nazwanej przez okupantów Gotenhafen, głównie żołnierze niemieckiej floty wojennej i stoczniowcy. W konsekwencji kościół pw. NMP Królowej Polski już 14 września 1939 r. stał się świątynią protestancką. Na prośbę pastora niemieckiego obraz Matki Bożej Pocieszenia pozostał jednak na swoim miejscu.

REKLAMA

Czytaj także:

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej