Wspólna lista wyborcza opozycji? Poseł Lewicy: nie wykluczamy takiej sytuacji
- Gdyby doszło do zmiany ordynacji wyborczej, to system D'Hondta zmusi nas do tego, aby się dogadać - wtedy oczywiście trzeba będzie znaleźć minimum programowe. Jednak dla nas najwłaściwszym startem jest szeroka lista lewicy - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Kulasek (Lewica).
2022-06-13, 09:10
Przewodniczący PO Donald Tusk ponownie wezwał opozycję do startu w wyborach z jednej listy; opowiedział się przeciwko zmianom ordynacji wyborczej.
Marcin Kulasek pytany o plany startu ugrupowań opozycyjnych w nadchodzących wyborach parlamentarnych podkreślał, że najbardziej właściwym wyborem dla ugrupowań lewicowych jest jedna lista lewicowa. - Gdyby rządząca partia, PiS, próbowała zmienić ordynację np. na sto okręgów wyborczych D'Hondta nie będzie innej możliwości jak dogadać się na opozycji i my nie wykluczamy takiej sytuacji, rozmowy są prowadzone, hasło "nie ma wroga na opozycji" funkcjonuje już od dawna - stwierdził.
- Był czas, kiedy przewodniczący PO Donald Tusk próbował obrzydzić wyborcom lewicę, znamy te sytuacje z poprzednich wyborów (…). Od pewnego czasu zmądrzał i nie ma ataków na Lewicę, PSL czy Polskę 2050 - dodał poseł.
"Większość krajów UE już otrzymała pieniądze z KPO"
Gość audycji komentował także prace nad pozyskaniem środków z Krajowego Planu Odbudowy. - Minister Ziobro jest jednym z najbardziej antyunijnych polityków, mieliśmy często wrażenie, że to nie premier Morawiecki rządzi w rządzie Zjednoczonej Prawicy, a pan Ziobro, który szantażuje większego koalicjanta, wymusza pewne rzeczy - ocenił.
REKLAMA
- Premier Kaczyński mówił o tym, że będzie likwidowana Izba Dyscyplinarna już prawie rok temu, premier Morawiecki zgodził się na "pieniądze za praworządność" już w grudniu 2021 r. Większość krajów UE już otrzymała pieniądze z KPO. My jesteśmy dopiero po słowie, pieniędzy nie widać. Cieszę się, że pan premier zdecydował się na to, żeby pokazać, kto kieruje rządem, i postawił swojego mniejszego koalicjanta, Solidarną Polskę, do kąta. Pokazać, że jest gotowy, by powalczyć o to, by te pieniądze, niezbędne Polakom, w końcu wpłynęły - mówił Marcin Kulasek.
Posłuchaj
Komisja Europejska zastrzega, że wypłata pieniędzy z Funduszu Odbudowy nastąpi dopiero po wypełnieniu przez Polskę tzw. kamieni milowych dotyczących oczekiwanych zmian m.in. w sądownictwie (chodzi m.in. o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN). W Krajowym Planie Odbudowy, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Marcin Kulasek
Data emisji: 13.06.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 07.35
PR24/ka
REKLAMA