110 lat temu założono klub Warta Poznań

2022-06-15, 05:01

110 lat temu założono klub Warta Poznań
Sport - kartka z kalendarza . Foto: PR

Młodość rządzi się swoimi prawami

W zaborze pruskim na początku dwudziestego wieku nikt nie miał prawa tworzyć organizacji sportowych poza Niemcami. Członkowie ciemiężonych narodowości a w szczególności Polacy mogli ubiegać się o członkostwo tylko zarejestrowanych w Berlinie klubów. Jednak na terenie Wielkopolski bardzo prężnie rozwijał się ruch niepodległościowy. Coraz większe rzesze młodych ludzi podejmowały różnorakie działania aby zaznaczyć swoje pochodzenie. Młodzieńcze pasje realizowali w zespołach pruskich bo innych w tamtym czasie nie było. Siedmiu nastolatków postanowiło zrobić pierwszy krok. 15 czerwca 1912 roku nie bacząc na zakazy utworzyło Klub Sportowy Warta Poznań. Śmiałkowie liczyli sobie dopiero po kilkanaście wiosen.

„Byliśmy zaledwie młodzieńcami (…) chłopcami pełnymi zapału, pełnymi chęci czynu, pełnymi wiary w przedsięwzięte dzieło! Budowaliśmy z niczego. Sami niezasobni, nie mieliśmy ani kapitału popularności sportu, ani kapitału poparcia społeczeństwa - wspominał jeden z nich Edmund Szyc.

Poza nim w skład grupy założycielskiej weszli także: Marian Beym, Stefan Malinowski, Stefan Mrówkowski, Franciszek Szyc, Ludwik Zysnarski oraz Kazimierz Świderski. Wszyscy oni do tamtej chwili reprezentowali barwy niemieckich zespołów futbolowych mających swoje siedziby w Poznaniu, Unionu, Victorii i Britanii.

Pierwsza Dama Wielkopolski

Młodzi piłkarze wybrali spośród siebie zarząd. Prezesem został najstarszy z nich, wówczas 18 letni Franciszek Szyc. Na szczęście władze pruskie zajęte politycznymi sprawami chylącego się ku upadkowi imperium nie zareagowały. Próba zarejestrowania polskiej organizacji sportowej stała się faktem.

REKLAMA

- Powstał pierwszy na terenie Poznania, polski Klub Sportowy Warta - obwieściła lokalna prasa sprzyjająca ruchowi niepodległościowemu.

Jako barwy statutowe wybrano biały i zielony. W kolorach tych zawodnicy występują po dzień dzisiejszy. Jednak początki nie były łatwe. Budowali z niczego. Brak funduszy był jednak niwelowany pełnym zaangażowaniem działaczy i po krótkim czasie rzeszy kibiców. Sprzęt do gry musiał zostać zakupiony z własnych oszczędności. Nie wszystkich jednak było stać na futbolowe obuwie. Ci co go nie mieli występowali w zwykłych codziennych pantoflach. Pierwszą piłkę mogli nabyć dopiero wtedy, kiedy zgromadzili kapitał dzięki składkom klubowym. Za miejsce do gry służyła łąka przy Drodze Dębińskiej. Do dnia dzisiejszego rozgrywają właśnie tam swoje mecze. Z tym, że teraz stoi tam stadion. Za bramki służyły położone na ziemi ubrania. Nic nie zniechęcało polskich entuzjastów. Klub rósł w siłę. Zaczęli do niego dołączać inni piłkarze naszej narodowości. Dzięki napływowi futbolistów także i budżet zaczął wyglądać coraz lepiej. Pierwszym bardzo poważnym zakupem, gdy pojawiły się fundusze, były bramki. Od tego momentu można było pomyśleć o oficjalnym rozpoczęciu rywalizacji sportowej. Tak przyszła na świat Pierwsza Dama Wielkopolski. Najstarszy polski klub z tamtego regionu.

Wymarzony debiut

18 sierpnia 110 lat temu doszło do rozegrania pierwszego futbolowego pojedynku dopiero co powstałej organizacji. Naprzeciwko siebie stanęły Warta i niemiecka Hertha. Polacy mieli coś do udowodnienia ciemiężycielom. W dodatku większość zawodników nowo powstałego klubu odeszła z szeregów przeciwnika. Dzięki niesamowicie ambitnej grze gospodarze tryumfowali 9:2. Wynik tak zdenerwował lokalne władze. Zabroniły one udziału polskich drużyn w oficjalnych rozgrywkach. Na szczęście było już za późno. Jak grzyby po deszczu powstawały nowe kluby tworzone przez ludzi mających białego orła w sercu. W związku z tym, rok po rozpoczęciu działalności Pierwszej Damy Wielkopolski zorganizowano polskie mistrzostwa tego regionu. Wzięły w nich udział także Posnania oraz Ostrovia Ostrów Wielkopolski. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszła Warta. Nie przegrała żadnej potyczki. Wygrała dwa mecze a w pozostałych dwóch padł wynik remisowy. Swój sukces powtórzyła rok później.

Podwójny czempion naszej ojczyzny

Jak tylko Polska odzyskała niepodległość klub z Poznania przystąpił do rywalizacji ligowej. W 1929 roku świętowali największy sukces w dotychczasowej, krótkiej historii. Zostali mistrzem Polski. Wyprzedzili o jeden punkt Garbarnię Kraków. Wyczyn ten powtórzyli tylko jeden raz. Zaraz po zakończeniu II wojny światowej w 1947 roku ponownie stanęli na najwyższym stopniu podium. Pokonali w decydującym starciu Wisłę Kraków 5:2. Od tamtej pory nie udało im się zdobyć żadnego lauru. W Pucharze Polski najwyżej zaszli do półfinału w 1926 gdzie musieli uznać wyższość Sparty Lwów. Aktualnie występują w Ekstraklasie. W minionym sezonie Pierwsza Dama Wielkopolski uplasowała się na 11 pozycji.

REKLAMA

Źródła: wartapoznan.pl, wisla.krakow.pl, arka.gdynia.pl, poznanskiehistorie.blog.com,

AK

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej