Boże Ciało. Abp Gądecki: Bóg obdarzył nas wolnością, abyśmy przychodzili z pomocą uciśnionym
- Pan Bóg obdarzył nas wolnością, abyśmy mogli przychodzić z pomocą uciśnionym [...]. Dlatego jestem wdzięczny każdej, każdemu rodakowi za przyjęcie w Polsce ukraińskich kobiet i dzieci oraz starców - mówił abp Stanisław Gądecki w uroczystość Bożego Ciała.
2022-06-16, 16:49
Metropolita poznański przewodniczył mszy św. w kościele pw. Bożego Ciała w Poznaniu, skąd wyruszyła centralna procesja Bożego Ciała ulicami miasta do katedry na Ostrowie Tumskim. W homilii, wygłoszonej na placu przed katedrą metropolita poznański skupił się na rozważaniach dotyczących Ciała Chrystusa samego w sobie, Kościoła jako Ciała Chrystusa, a także odniósł się do obecnej sytuacji na Ukrainie.
Boże Ciało. "Przez Eucharystię niebo zstępuje na ziemię"
Abp Stanisław Gądecki przypomniał w homilii, że podczas Ostatniej Wieczerzy apostołowie otrzymali polecenie: "To czyńcie na moją pamiątkę". Jak mówił, "od samych początków Kościół podjął to zadanie, dając wyraz swej wierze w realną obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, a Eucharystię uczynił centralnym ośrodkiem kultu Nowego Przymierza".
- W ten sposób od dnia Zesłania Ducha Świętego, w którym Kościół rozpoczął swoje pielgrzymowanie ku niebiańskiej ojczyźnie, Najświętszy Sakrament wyznacza rytm naszych codziennych dni. Przez Eucharystię niebo zstępuje na ziemię, a przyszłość Boga wchodzi w teraźniejszość i czas zostaje ogarnięty przez Bożą wieczność. W rzeczywistości bowiem Ofiara Chrystusa i ofiara eucharystyczna są jedną i tą samą ofiarą - zaznaczył.
Boże Ciało. Chrześcijaństwo jest religią miłości
Metropolita poznański podkreślił, że "wiara w rzeczywistą obecność Pana w Eucharystii w sposób naturalny prowadzi nas do zewnętrznego i publicznego jej uwidocznienia". Abp Gądecki wskazał, że dzisiaj, "zginamy nasze kolana podczas procesji, okazując posłuszeństwo Chrystusowi eucharystycznemu".
REKLAMA
- Jego adorowanie nie przeczy godności, wolności i wielkości człowieka. Przecież sam Jezus pochylił się nad nami, aby obmyć nogi apostołom. I to napełnia naszą adorację radością, ponieważ pochylamy się nad Jezusem, będącym samą miłością, która nie zniewala, ale przemienia. Świat musi koniecznie zrozumieć, że chrześcijaństwo jest religią miłości - zaznaczył.
- Uroczystości Bożego Ciała. Abp Jędraszewski: odrzucenie Chrystusa prowadzi do przemocy i wojen
- Boże Ciało. Ks. Majewski: aby publicznie wyznawać wiarę, musimy być wewnętrznie przywiązani do Jezusa
- "Widzieć w drugim człowieku twarz Chrystusa". Prymas o postawie Polaków wobec Ukraińców
"Jesteśmy jednym dla siebie nawzajem"
Przewodniczący Episkopatu Polski przypomniał słowa św. Pawła, który wskazywał, że "ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało". Hierarcha zaznaczył, że św. Paweł przez te słowa chce powiedzieć: "skoro przyjmujemy tego samego Pana i otrzymujemy tego samego Ducha, to znaczy, że jesteśmy jednym dla siebie nawzajem". Jak tłumaczył, "winno to znaleźć wyraz w naszym życiu".
- Winno objawiać się to w zdolności przebaczania, we wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Winno potwierdzać się gotowością do dzielenia z innymi. Winno objawiać się w zaangażowaniu na rzecz bliźniego, zarówno tego bliskiego, jak i najdalszego - mówił.
REKLAMA
Pomoc uchodźcom z Ukrainy
Hierarcha wskazał, że istnieją dzisiaj formy wolontariatu, przykłady wzajemnej posługi, których nasze społeczeństwo tak bardzo potrzebuje.
- Jeśli myślimy i żyjemy na mocy łączności z Chrystusem, wtedy otwierają się nam oczy. Wtedy nie będziemy już dłużej wegetować, troszcząc się jedynie o siebie samych, lecz ujrzymy, gdzie w jaki sposób jesteśmy potrzebni - mówił.
Dodał, że "ta odpowiedzialność za innych domaga się odpowiedzi w szczególności teraz na Ukrainie, w obliczu wojny, jaka sieje tam zniszczenie i śmierć.
Abp Gądecki zaznaczył, że przede wszystkim nie można zapominać o modlitwie o pokój, ale - jak mówił "w Kijowie słyszałem wielokrotne prośby o długoterminową pomoc; o organizowanie dalszych zbiórek żywności, leków i artykułów pierwszej potrzeby dla Ukrainy".
REKLAMA
- Jesteśmy wszyscy pod wrażeniem męstwa żołnierzy i ukraińskiej obrony cywilnej - podsumował arcybiskup.
ASP
REKLAMA