USA: strzały w kościele w Alabamie. Rośnie liczba ofiar

Do dwóch wzrosła liczba osób zabitych w czwartkowej strzelaninie w kościele episkopalnym pod wezwaniem św. Stefana na przedmieściach Birmingham w stanie Alabama. Jedna zraniona osoba jest leczona w miejscowym szpitalu.

2022-06-17, 05:00

USA: strzały w kościele w Alabamie. Rośnie liczba ofiar
Policja z Birmingham poinformowała, że podejrzany o otwarcie ognia w kościele został zatrzymany. Foto: Jimmy Rooney/ Shutterstock

Kapitan policji w Vestavia Hills Shane Ware poinformował na konferencji prasowej, że do strzelaniny doszło o godz. 18:22 czasu lokalnego (1:22 w piątek polskiego czasu) na przedmieściach Birmingham. Rannych przewieziono do szpitali. Ich stan zdrowia nie jest znany. Napastnik przebywa w areszcie.

Ware nie podał na razie ani motywu ataku, ani innych szczegółów strzelaniny. Zdaniem policji nie ma tam dalszego zagrożenia dla społeczności. Według CBS News śledztwo prowadzi FBI oraz kilka federalnych i lokalnych organów ścigania.

Kolejny atak w miejscu kultu religijnego

- Modlimy się za rodzinę ofiary, rannych i całą wspólnotę kościelną. Cieszę się, że sprawca jest w areszcie. To nie powinno się nigdy zdarzyć w kościele, w sklepie, w mieście czy gdziekolwiek indziej. Wciąż uważnie monitorujemy sytuację - oświadczyła cytowana przez lokalną telewizję WVTM gubernator Alabamy Kay Ivey.

Strzelanina w Alabamie jest kolejnym atakiem w miejscu kultu religijnego w USA. W maju jedna osoba zginęła, a pięć innych zostało rannych w kościele w południowej Kalifornii. Władze określiły to jako "politycznie umotywowany incydent na tle nienawiści" skierowany przeciwko społeczności tajwańskiej.

REKLAMA

Porozumienie na rzecz zmian w dostępie do broni

Grupa amerykańskich senatorów z partii demokratycznej i republikańskiej ogłosiła w minionym tygodniu porozumienie w sprawie reformy prawa do posiadania broni. Celem proponowanych zmian jest zmniejszenie liczby masowych strzelanin poprzez ograniczenie dostępu do broni osobom potencjalnie niebezpiecznym.

Posłuchaj

Zawarte przez 10 demokratycznych i 10 republikańskich senatorów porozumienie przewiduje zwiększenie funduszy na programy zdrowia psychicznego i bezpieczeństwo w szkołach, a także wprowadza zachęty dla stanów do wdrożenia przepisów tzw. czerwonej flagi, które przewidują możliwość czasowego odbierania broni osobom niebezpiecznym - relacja Marka Wałku 0:49
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej