Siewierodonieck. Ewakuacja cywilów z zakładów Azot jest niemożliwa

Ewakuacja cywilów z terenów zakładów chemicznych Azot w Siewierodoniecku jest niemożliwa bez przerwania ognia – powiadomił w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Dodał, że w fabryce ukrywa się 568 osób, w tym 38 dzieci.

2022-06-17, 12:01

Siewierodonieck. Ewakuacja cywilów z zakładów Azot jest niemożliwa
Władze Ukrainy próbują porozumieć się z przeciwnikiem co do ewakuacji, lecz na razie bezskutecznie.Foto: STRINGER / Reuters / Forum

"Wydostanie się z terenu zakładów jest teraz fizycznie niemożliwe i po prostu niebezpieczne z powodu stałych ostrzałów i walk" – napisał Hajdaj na Telegramie.

"Wyjście z kombinatu jest możliwe tylko pod warunkiem pełnego przerwania ognia" – zaznaczył.

Nasilony ostrzał

W poniedziałek Hajdaj poinformował, że ludzi ukrywających się w zakładach "nie udaje się wywieźć w sposób zorganizowany, ostrzały bardzo się nasilają". Jak mówił, władze Ukrainy próbują porozumieć się z przeciwnikiem co do ewakuacji, lecz na razie bezskutecznie.

REKLAMA

"W Azocie umocnienia nie są tak silne jak w zakładach Azowstal w Mariupolu, dlatego tych ludzi trzeba wywieźć. Wcześniej (przed rosyjskim szturmem Siewierodoniecka - red.) kategorycznie odmawiali opuszczenia miasta" – dodał Hajdaj.

W piątek rano podkreślił, że miasto "nie jest zablokowane, komunikacja z miastem istnieje". Według porannego komunikatu sztabu generalnego wojsk ukraińskich walki o Siewierodonieck w obwodzie ługańskim wciąż trwają.

Siewierodonieck to największe miasto w obwodzie ługańskim, nie będące jeszcze pod rosyjską okupacją. Rosjanie dokonują nieustannych ostrzałów, próbują też sforsować rzekę w stronę miasta, po tym jak zniszczone zostały wszystkie przeprawy mostowe. Brak mostów praktycznie uniemożliwia ucieczkę cywilom.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

REKLAMA

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Czytaj więcej:

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej