Premier Morawiecki: stanęliśmy przed najpoważniejszym egzaminem od 1989 roku
W najnowszym podcaście premier Mateusz Morawiecki podsumował ostatnie miesiące i podziękował Polakom za ich wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. To, co wydarzyło się w Polsce po 24 lutego, nazwał "nowym festiwalem solidarności". Stwierdził też, że wybuch wojny na Ukrainie był "najpoważniejszym egzaminem, przed jakim państwo polskie stanęło od roku 1989 roku".
2022-06-24, 20:35
Premier opublikował kolejny odcinek swojego podcastu, w którym podsumował pierwszy sezonu tego cyklu cotygodniowych spotkań ze słuchaczami.
Premier mówi o "nowym festiwalu solidarności"
- Ostatnie miesiące to czas najpoważniejszego egzaminu, przed jakim państwo polskie stanęło od roku 1989: egzamin z bezpieczeństwa, suwerenności i z odpowiedzialności - powiedział premier. Przyznał, że jeśli w jakiś sposób miałby nazwać to, co wydarzyło się w Polsce po 24 lutego, a więc po ataku Rosji na Ukrainę, to przychodzi mu do głowy tylko jedno określenie - "nowy festiwal solidarności".
- Pokazaliśmy, że jako naród i jako społeczeństwo jesteśmy gotowi dokonywać wielkich rzeczy - zaznaczył, zapewniając, że nie jest to pochwała dla rządu, ale dla nas wszystkich, zwykłych ludzi: rodzin, wspólnot lokalnych, samorządów, parafii i organizacji pozarządowych i pracowników urzędów. - W czasach tak niepewnych pokazaliśmy wielkie serce i zawsze będę za to państwu dziękował i kłaniał się nisko w pas - podkreślił szef rządu.
Mówił, że historia ponownie rzuciła nam wielkie wyzwanie, ale - zapewnił - że stanęliśmy na wysokości zadania. - Zorganizowaliśmy pomoc dla Ukrainy na miejscu w postaci konwojów humanitarnych i budowanych przez nas miasteczek modułowych. Otworzyliśmy dla uchodźców domy, szkoły, rynek pracy - wyliczał. Dodał, że stworzyliśmy także "bardzo szeroki front dyplomatyczny, który miał realny wpływ na zaostrzenie europejskiej polityki sankcji wobec Rosji". Jak dodał, Polska apelowała także, że wojny nie da się wygrać bez wsparcia militarnego i dziś jest ono Ukrainie udzielane. - Jesteśmy w Unii ambasadorami na rzecz pokoju oraz obrońcami wolnej i niepodległej Ukrainy - oświadczył szef rządu.
"Jesteśmy w punkcie zwrotnym naszej historii"
- To wszystko sprawia, że już dawno o Polsce nie mówiło się tak wiele i tak dobrze - podkreślił. - Jesteśmy w punkcie zwrotnym naszej historii, kiedy to umacniamy swój status lidera Europy Środkowo-Wschodniej - dodał.
Zwrócił równocześnie uwagę, że kryzys i długotrwałe przygotowywanie się Rosji do wojny całkowicie rozregulowały ceny paliw na globalnych rynkach, napędziły globalną inflację, sparaliżowały rynek energetyczny i żywnościowy. Jak mówił, inflacja drenuje dziś praktycznie wszystkie kraje Wschodu i Zachodu, nie tylko Polskę. - Kryzys, który odczuwamy, odczuwają także inni - stwierdził. Przypomniał jednocześnie pomoc, której rząd udzielił Polakom w ostatnim czasie. Wyliczył, że m.in. zostały obniżone podatki i uruchomione zostały tarcze: antykryzysowa, antyinflacyjna i antyputinowska. Wszystko po to, by ochronić polskie rodziny i pomóc im przetrwać niespokojne czasy.
- Na koniec roku skala wzrostu wynagrodzeń bliska poziomowi inflacji? Jest najnowsza analiza PIE
- Rosnąca inflacja. Eksperci: cały świat zgodnie z nią walczy, licząc się z nadchodzącym spowolnieniem w gospodarce
Premier przyznał, że nie może wskazać, kiedy wróci normalność i skończy się globalny kryzys ekonomiczny, ale może obiecać ciężką pracę dla Polski, do czego, jako premier się zobowiązał. - Obiecuję, że na wszystkie sprawy Prawo i Sprawiedliwość będzie patrzeć z perspektywy bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin - zadeklarował. - I dla nas to absolutnie naturalne, że za tymi obietnicami od razu idzie realizacja - dodał.
Zapewnił, że filozofia Prawa i Sprawiedliwości to filozofia państwa aktywnego, stojącego ramię w ramie z polskimi rodzinami i gotowego odpowiedzieć na wszystko, co przynosi nam życie.
Zobacz: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"
kp
REKLAMA
REKLAMA