Zmasowany szturm migrantów w Melilli. Nie żyje co najmniej kilkanaście osób

Co najmniej 18 imigrantów z państw Afryki Subsaharyjskiej zginęło podczas próby przekroczenia granicy marokańsko-hiszpańskiej w Melilli - poinformowały władze prowincji Nador, w której doszło do tragedii.

2022-06-25, 01:45

Zmasowany szturm migrantów w Melilli. Nie żyje co najmniej kilkanaście osób
Co najmniej 18 imigrantów zginęło podczas próby przekroczenia granicy marokańsko-hiszpańskiej w Melilli. Foto: Europa Press/Zuma Press/Forum

"Kategorycznie zaprzeczamy, aby wśród ofiar byli funkcjonariusze marokańskich służb bezpieczeństwa" -poinformowały władze prowincji Nador, cytowane przez madrycką rozgłośnię Cadena Ser.

Z szacunków mediów z Hiszpanii wynika tymczasem, że ofiar wtargnięcia do enklawy tego kraju w Afryce Północnej może być zdecydowanie więcej. Świadczą o tym zdjęcia i filmy, które trafiły do sieci.

Opublikowany m.in. na stronie dzienników "ABC" i "La Razon" materiał filmowy ukazuje kilkadziesiąt ciał zgromadzonych przez marokańskie służby bezpieczeństwa. Nagrać go miało Marokańskie Stowarzyszenie Praw Człowieka (AMDH).

"La Razon" utrzymuje, że łączna liczba ofiar piątkowej tragedii w Melilli wynosi co najmniej 50, z których pięcioro to funkcjonariusze marokańskich sił bezpieczeństwa oraz żołnierze pilnujący granicy z Hiszpanią.

REKLAMA

Szturm migrantów na marokańsko-hiszpańską granicę

Do tragedii doszło rano, kiedy grupa ponad 1500 imigrantów próbowała przedostać się przez płoty graniczne do enklawy, bijąc przy tym strażników granicznych. Ponad 130 Afrykańczykom udało się wedrzeć do hiszpańskiego miasta.

Według hiszpańskich mediów podczas próby wdarcia się do Melilli imigranci używali pałek, noży, a także polewali policjantów kwasem, a policja odpowiedziała użyciem siły. Szacują one liczbę rannych funkcjonariuszy na 140, a imigrantów na ponad 70.

Część ofiar, jak twierdzi m.in. dziennik "El Pais", miała spaść z jednego ze zboczy w pobliżu ogrodzenia granicznego z Melillą.

Konflikt w Afryce

Piątkowy incydent był pierwszym tak poważnym zdarzeniem od połowy marca. Konflikt między państwami dotyczy Sahary Zachodniej. To sporne terytorium, które Rabat uważa za swoje, ale gdzie ruch niepodległościowy domaga się utworzenia suwerennego państwa.

REKLAMA

Melilla i Ceuta to hiszpańskie enklawy na terenie Maroka. Od lat są one miejscem ucieczki afrykańskich imigrantów. Obie enklawy leżą nad Morzem Śródziemnym. Ceuta naprzeciwko Gibraltaru, a Melilla na wysokości prowincji Almeria. Maroko w przeszłości rozluźniało kontrole graniczne enklaw podczas kryzysów w stosunkach dyplomatycznych z Hiszpanią.

Czytaj także:

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej