Deportacje migrantów z Wielkiej Brytanii do Rwandy zablokowane. Interweniował ETPC

W ostatniej chwili Europejski Trybunał Praw Człowieka zablokował odlot pierwszego samolotu deportującego migrantów z Wielkiej Brytanii do Rwandy. Na podstawie umowy podpisanej przez rząd Borisa Johnsona trafiać mieli tam ludzie, którzy przybyli na Wyspy nielegalnie, przez kanał La Manche, jednak seria indywidualnych wyroków zablokowała pierwsze deportacje.

2022-06-15, 06:00

Deportacje migrantów z Wielkiej Brytanii do Rwandy zablokowane. Interweniował ETPC
Europejski Trybunał Praw Człowieka zablokował kontrowersyjne deportacje migrantów z Wielkiej Brytanii. Foto: Nicolas Economou/Shutterstock

Zawodu nie kryje ministerstwo spraw wewnętrznych. Jego szefowa Priti Patel już zapowiedziała, że kolejne loty się odbędą. Minister dodała, że decyzja nie zniechęci rządu do "robienia tego, co należy" i "kontrolowania granic".

Według administracji Borisa Johnsona, ludzie przeprawiający się przez kanał La Manche mają być transportowani samolotami do Afryki i tam czekać na rozpatrzenie wniosku. W przypadku pozytywnej decyzji to w Rwandzie, a nie w Królestwie, dostaliby status uchodźcy.

Kontrowersyjne deportacje migrantów zablokowane

Pomysł od początku wzbudzał protesty działaczy pomagających migrantom. Premier Boris Johnson odpierał zarzuty. - Jaka jest alternatywa? Jak zapobiec temu, że ludzie z narażeniem życia są szmuglowani w nienadających się do tego szalupach? Jak zapobiec podkopywaniu rządów prawa? - pytał szef rządu. A poseł prawicy Tom Hunt dodał w BBC, że pamiętać trzeba o kosztach tego, że "w nieskończoność przybywałyby do nas nielegalnie dziesiątki tysięcy ludzi".

Przeciwko mechanizmowi zaprotestował Kościół Anglikański, nazywając go niemoralnym. Sprzeciwił mu się lider lewicy Keir Starmer i była konserwatywna premier Theresa May. Dziennik Times doniósł, że słowem "okropny" określił go książę Karol, następca tronu. To rzadka sytuacja. Zwykle członkowie dworu robią wszystko, by zachować dla siebie opinie w sprawach polityczno-społecznych.

REKLAMA

Czytaj także:

Interwencja ETPC

Część działaczy i polityków przekonuje, że aby położyć kres niebezpiecznym podróżom, trzeba stworzyć bezpieczną ścieżkę docierania do kraju. Wniosek o status uchodźcy można złożyć dopiero po dotarciu do Anglii. Ze statystyk wynika, że większość tych, którym udało się dotrzeć do brzegu, spełniała kryteria i dostawała taki status. To obywatele między innymi Sudanu, Afganistanu czy Syrii.

Według sondażu pracowni YouGov 44 procent Brytyjczyków popiera politykę Konserwatystów. 40 procent jest przeciw. Za jest 3/4 wyborców Partii Konserwatywnej i co piąty sympatyk lewicy.

Wtorkowy odlot zablokowany został w wyniku połączonych ze sobą decyzji sądowych wydanych w konkretnych przypadkach. W przyszłym miesiącu brytyjski sąd ma orzec, czy legalny jest mechanizm jako taki.

REKLAMA

Posłuchaj

Lot do Rwandy z pierwszą grupą imigrantów wstrzymany po interwencji ETPC - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej