100. rocznica przyłączenia Śląska do Polski. Wojciech Kirejczyk: odzyskanie niepodległości przez Polskę to był wieloletni proces
20 czerwca po raz pierwszy w historii obchodzony był Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Nowe święto państwowe ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 i czcić ich bohaterskich uczestników. O wydarzeniach związanych z obchodami 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski mówili w Polskim Radiu 24 Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Śląskiego, i Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa".
2022-06-25, 08:35
Od 21 czerwca na dziedzińcu Pałacu pod Blachą przy Zamku Królewskim w Warszawie dzieje Śląska przybliża wystawa plenerowa "Dla Ciebie, Polsko - Śląsk".
Wystawa przygotowana przez Muzeum Śląskie w Katowicach ma na celu zaprezentowanie najważniejszych wydarzeń w dziejach Śląska, poczynając od czasów najdawniejszych (średniowiecza) po XX wiek – powrót Śląska do Macierzy i jego funkcjonowanie w Drugiej Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak podkreślała Maria Czarnecka, wystawa opowiada historię Górnego Śląska, ale mówi także o okresie międzywojennym. - Jest on istotny z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Polski międzywojennej. Chcieliśmy opowiedzieć o tym, co Śląsk dał Polsce i co Polska dała temu regionowi. Gdyby nie było Śląska, nie mielibyśmy tak szybko zbudowanego Centralnego Okręgu Przemysłowego czy portu w Gdyni, rozwój kraju przebiegałby zdecydowanie wolniej - przypominała.
Wojciech Kirejczyk zaznaczył, że odzyskanie niepodległości było pewnym ciągiem wydarzeń. - Te obchody są ostatnim i silnym akcentem wieloletniego programu Niepodległa - czyli obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości - który już sześć lat temu był zaplanowany właśnie do 2022 r., by przypomnieć nam wszystkim, że odzyskanie nieodległości, które symbolicznie świętujemy 11 listopada, tak naprawdę było wieloletnim procesem, a za koniec kształtowania się zachodniej granicy Polski uznajemy przyłączenie ziem Górnego Śląska do Polski - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
Po raz pierwszy w historii obchodzony Narodowy Dzień Powstań Śląskich ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 i czcić ich bohaterskich uczestników. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony świętem państwowym na mocy ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadząca: Maja Kluczyńska
REKLAMA
Goście: Maria Czarnecka, Wojciech Kirejczyk
Data emisji: 25.06.2022
Godzina emisji: 07.35
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA