Wystawa "Maszyna wpływu". Skierski: poświęcona jest Centrom Sztuki Współczesnej Sorosa

- Aby mówić o centrach sztuki Sorosa, które są właściwym tematem wystawy "Maszyna wpływu", trzeba zacząć od początku, czyli od pomysłu na społeczeństwo, który wynika z konkretnych filozoficznych inspiracji, czyli z idei zaproponowanych przez Karla Poppera - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcel Skierski (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie).

2022-06-26, 08:00

Wystawa "Maszyna wpływu". Skierski: poświęcona jest Centrom Sztuki Współczesnej Sorosa
Marcel Skierski: Centra Sztuki Współczesnej George'a Sorosa miały dwa główne cele. Foto: Facebook/Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Za nami otwarcie nowej wystawy pod tytułem "Maszyna wpływu" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. W związku z tym na antenie Polskiego Radia 24 Marcel Skierski mówił o postaci George'a Sorosa oraz idei społeczeństwa otwartego.  

Społeczeństwo otwarte 

- Aby mówić o centrach sztuki Sorosa, które są właściwym tematem wystawy "Maszyna wpływu", trzeba zacząć od początku - od pomysłu George'a Sorosa, który jest tutaj głównym bohaterem - czyli od pomysłu na społeczeństwo. Wynika on z konkretnych filozoficznych inspiracji, z idei zaproponowanych przez Karla Poppera, który mówił o idei społeczeństwa otwartego, które - jak nazwa wskazuje - jest przeciwieństwem społeczeństwa zamkniętego - powiedział gość PR24. 

Wyjaśnił, że społeczeństwo otwarte to społeczeństwo, które jest w pełni demokratyczne oraz otwarte na wszelkie błędy wynikające z dyskusji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami dyskusji. - Jest przeciwieństwem społeczeństwa autorytarnego, a o takie społeczeństwo postulował właśnie filozof Karl Popper i za nim poszedł jego uczeń George Soros, który założył fundację otwartego społeczeństwa. Jedną z powiązanych z nią instytucji była właśnie Fundacja Sztuki George'a Sorosa, która skupiona była na tym, żeby w krajach byłego bloku wschodniego (...) zakładane były Centra Sztuki George'a Sorosa. Miały one dwa główne cele - powiedział Marcel Skierski. 

- Pierwszy z nich był badawczy, związany z archiwizowaniem sztuki niezależnej, która został po czasach komunizmu. Drugim było promowanie sztuki najnowszej, z tym że promowano ją zgodnie z założeniami społeczeństwa otwartego - wyjaśnił. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Marcel Skierski: Centra Sztuki Współczesnej George'a Sorosa miały dwa główne cele (Kulturalnie na temat/Polskie Radio 24) 21:38
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Kulturalnie na temat" 

Prowadząca: Katarzyna Cygler 

Gość: Marcel Skierski (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie)

Data emisji: 25.06.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 23.37

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej