Trwa Światowe Forum Miejskie. Karol Janas: planowanie przestrzenne to nasza pięta achillesowa
- Miasto to pewien mikrokosmos, działanie w sposób niezintegrowany automatycznie prowadzi do nieefektywności i marnowania zasobów, stąd nacisk na politykę miejską - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Janas, ekspert Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.
2022-06-28, 14:45
Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum - WUF) to organizowana co dwa lata pod egidą ONZ najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie.
Karol Janas wyjaśniał, że termin "polityka miejska" nie jest nowy. - Jest na fali od około dekady, kiedy zauważono, że miasta są kluczem nie tylko do rozwoju gospodarczego, ale także, jeśli chodzi o wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem, z drugiej strony potrzebują zintegrowanego podejścia. Oczywiście zawsze były pewne polityki wobec miast, nazwanie tego politykę miejską ma na celu przede wszystkim zintegrowanie podejścia do miast, tutaj nie możemy działać sektorowo - zaznaczył.
- Największym wyzwaniem jest koordynacja działań pomiędzy różnymi ministerstwami i sektorami. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest tu gospodarzem tej polityki, jej realizatorem powinno być wiele resortów, których polityki sektorowe dotykają miasta - dodał.
Ekspert zauważył, że ciągłym problemem jest kwestia planowania przestrzennego. - To nasza pięta achillesowa, na początku przemian w Polsce mieliśmy dość centralnego planowania, we wszystkich krajach postkomunistycznych pojawił się chaos przestrzenny, reforma planowania przestrzennego jest tu próbą wyznaczenia pewnych standardów. Pojawia się też presja społeczna, widzimy, że nie tylko chodzi o to, by kupić mieszkanie, ale by było w miejscu, które np. jest skomunikowane. Widzimy też niedogodności związane z "radosną twórczością" deweloperów, jest tu pewna słabość sektora publicznego, jeśli chodzi o zarządzanie tą przestrzenią - stwierdził.
REKLAMA
Posłuchaj
14 czerwca rząd przyjął Krajową Politykę Miejską z perspektywą do 2030 roku. Dokument określa sześć zasadniczych celów i definiuje 11 najważniejszych dla miast wyzwań. Są wśród nich m.in. poprawa jakości życia, usprawnienie planowania przestrzennego, transformacja cyfrowa, uodpornienie na zmiany klimatu, zwiększenie możliwości inwestycyjnych, poprawa stanu środowiska.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Karol Janas
Data emisji: 28.06.2022
Godzina emisji: 13.07
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA