Portugalia. Odkryto pozostałości jednej z najstarszych osad Europy Południowo-Zachodniej
W portugalskim mieście Aveiro, na terenie należącym do miejscowej uczelni, zespół archeologów znalazł pozostałości jednej z najstarszych osad Europy Południowo-Zachodniej. Była ona zamieszkana w neolicie.
2022-06-29, 05:40
Jak poinformował podczas zorganizowanej w siedzibie uniwersytetu w Aveiro konferencji rektor uczelni Paulo Jorge Ferreira, archeolodzy przeprowadzili badania na terenie kampusu akademickiego Agra do Crasto. Wyjaśnił, że na stanowisku archeologicznym znaleziono struktury sięgające neolitu.
- Jest to najbardziej na zachód Europy odnalezione tego typu miejsce - dodał Ferreira, wskazując, że prawdopodobnie już w neolicie obszar był zamieszkały przez człowieka.
Czytaj także:
-
Portugalia: Odkryto jeden z największych paneli z rytami prehistorycznych ludzi
- Kiedy i gdzie nasi praprzodkowie "wynaleźli" dom?
- Boliwia. Odkryto ruiny prekolumbijskiej metropolii
Ferreira odnotował, że badania trwały blisko dwie dekady, po tym jak doszło w tym miejscu do przypadkowego odnalezienia kilku przedmiotów z okresu neolitu.
Wskazał, że badania były czasochłonne, gdyż w ich trakcie przeanalizowano również znajdujące się na terenie objętym pracami archeologów pozostałości budowli z chalkolitu oraz epoki brązu.
REKLAMA
W trakcie prac poszukiwawczych, jak podali portugalscy archeolodzy z Aveiro, natrafiono na jedne z najstarszych pozostałości osady ludzkiej w Europie Zachodniej. Na jednym ze stanowisk odnaleziono fragmenty "chat zbudowanych z materiałów nietrwałych" sprzed kilku tysięcy lat.
Autorzy studium wyjaśnili, że w czasie prac natrafiono m.in. na pozostałości dołów słupowych, wokół których znaleziono naczynia ceramiczne, narzędzia krzemienne oraz artefakty litowe.
Portugalscy archeolodzy odnaleźli również przestronne miejsce wyłożone gliną, które ich zdaniem mogło w późniejszych latach służyć jako palenisko. Szacują, że było ono używane w epoce brązu, w około VII w. p.n.e.
PAP/bm
REKLAMA