UE nałoży siódmy pakiet sankcji wobec Rosji? Decyzje możliwe jeszcze w lipcu
Jeszcze w tym miesiącu możliwe decyzje w sprawie siódmego pakietu sankcji wobec Rosji. Unijni dyplomaci, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, podkreślają, że jest presja na Komisję Europejską, by ta przedstawiła szczegóły oraz na państwa członkowskie, by jeszcze przed wakacjami uzgodniły pakiet w unijnych instytucjach.
2022-07-05, 07:01
Tym razem na celowniku ma być rosyjskie złoto. Prace nad objęciem unijnymi sankcjami rosyjskiego kruszcu zaczęły się kilka tygodni dni temu, ale po decyzji grupy G7 w ubiegłym tygodniu presja na Wspólnotę wzrosła.
I choć nie brak głosów, że będzie to ruch symboliczny, bo Rosja ma ogromne rezerwy i eksportuje głównie na wschód, będzie to kolejne uderzenie w potęgę surowcową Moskwy.
Sankcje Unii Europejskiej. Siódmy pakiet
Ponadto wśród propozycji jest rozszerzenie czarnej listy z zamrożonymi aktywami w Europie. - Dominująca kategoria to członkowie rodzin rosyjskich oligarchów i przedstawicieli władz na Kremlu, w sumie kilkadziesiąt osób - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów.
Siódmy pakiet ma się koncentrować także na usunięciu luk z poprzednich restrykcji. Natomiast brak woli wśród unijnych krajów, by wpisać do niego embargo na rosyjski gaz.
REKLAMA
Przy okazji dyskusji o sankcjach Polska zgłosiła wniosek o nałożenie ceł na import rosyjskiej ropy płynącej rurociągiem Przyjaźń. Korzystają z niej Węgry, Czechy i Słowacja, które zostały czasowo wyłączone z sankcji. Zdaniem Polski to zakłóca konkurencję na unijnym rynku, bo trzy kraje, w przeciwieństwie do pozostałych, mają dostęp do tańszej ropy.
- Rząd planuje zmiany w ustawie sankcyjnej. Wąsik: chcielibyśmy przeprowadzić to w miarę szybko
- Mocne słowa szefa polskiego MSZ podczas sesji OBWE. "Rosjanie nie szanują ludzkiego życia i godności"
Zobacz także: Piotr Müller w Programie 1 Polskiego Radia
ng
REKLAMA