Protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji podpisane. Dr Machalica: bardzo dobra wiadomość dla Polski
- Zmienia się równowaga sił w akwenie Morza Bałtyckiego, a tym samym następuje dominacja NATO na tym akwenie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Machalica z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
2022-07-05, 12:30
Szwecja i Finlandia podpisały protokoły akcesyjne do NATO. Uroczystość odbyła się w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Podpisy pod dokumentem złożyli ministrowie spraw zagranicznych dwóch nordyckich krajów oraz ambasadorowie państw członkowskich NATO. Szwecja i Finlandia, mające długą tradycję neutralności, zdecydowały o wstąpieniu do Sojuszu po napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego.
- To bardzo dobra wiadomość dla Polski, bo zmieni ona równowagę sił w akwenie Morza Bałtyckiego i zapewni dominację NATO na tym akwenie. Po drugie, zapewni ona możliwe duże wsparcie państwom bałtyckim, zmieni się też równowaga sił wewnątrz Paktu Północnoatlantyckiego bo wstępują do niego dwa państwa, które posiadają silne armie, silny przemysł zbrojeniowy, państwa zamożne i demokratyczne, postrzegające Rosję jako zagrożenie - komentował gość PR24.
"Zbieżność interesów"
To najszybszy proces akcesyjny w historii i to mimo blokowania rozszerzenia przez Turcję. W połowie maja Szwecja i Finlandia przysłały wnioski o wejście do NATO. Pod koniec czerwca, czyli w ubiegłym tygodniu, podczas szczytu w Madrycie dwa nordyckie kraje zostały oficjalnie zaproszone do Sojuszu. Odbyły się negocjacje akcesyjne, które trwały jeden dzień. Po ratyfikacji we wszystkich krajach członkowskich Szwecja i Finlandia wejdą do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ta procedura ma być przyspieszona. Zwykle trwa ona około roku.
- Na pewno inaczej na sprawy ukraińskie patrzą Niemcy i Francja, inaczej niż USA, Wielka Brytania czy Polska. Szwecja i Finlandia znalazły się w obozie anglo-sasko-środkowoeuropejsko-bałtyckim, to obóz dążący do tego, by Ukraina wojnę wygrała, a Rosja osiągnęła jak największe straty, jest zbieżność interesów i zbieżność patrzenia. Mówimy teraz o ratyfikacji przez parlamenty, ale nie wiadomo jak zachowa się Turcja, być może tamtejszy rząd będzie chciał jeszcze coś ugrać, czy wzmocnić swoją pozycję - mówił dr Bartosz Machalica.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Bartosz Machalica (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego)
REKLAMA
Data emisji: 05.07.2022
Godzina: 11:10
REKLAMA