Jaki jest wpływ ograniczenia dostaw gazu z Rosji w UE? Von der Leyen podała szczegóły
12 unijnych krajów jest bezpośrednio dotkniętych częściowymi lub całkowitymi ograniczeniami dostaw gazu z Rosji. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty na sesji Europarlamentu w Strasburgu, dotyczącej priorytetów czeskiego przewodnictwa w Unii.
2022-07-06, 10:55
Moskwa w odwecie za sankcje i unijne poparcie dla Ukrainy od kilku tygodni przykręca kurek z błękitnym paliwem. Część państw, jak Polska, przestała otrzymywać gaz, bo odrzuciła żądanie zapłaty w rublach. Według szefowej Komisji Europejskiej Unia musi się przygotować na całkowite odcięcie gazu z Rosji. - To oczywiste - Putin nadal używa energii jako broni - powiedziała Ursula von der Leyen.
Posłuchaj
- Dlatego Komisja pracuje nad europejskim plan awaryjnym. Ma on być gotowy do połowy lipca. Państwa członkowskie mają już wdrożone krajowe plany awaryjne, to dobrze, ale potrzebna koordynacja na poziomie unijnym i wspólne działania 27-mki - podkreśliła przewodnicząca.
Solidarność europejska
- Musimy mieć pewność, że w przypadku pełnego zakłócenia dostaw gaz popłynie tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Musimy zapewnić solidarność europejską, musimy ochronić jednolity rynek i łańcuchy dostaw dla przemysłu - mówiła Ursula von der Leyen.
Szefowa Komisji podkreśliła, że Unia próbuje uniezależniać się od dostaw rosyjskiego gazu. Poinformowała, że w czerwcu w porównaniu z ubiegłym rokiem import tego surowca z Rosji spadł o jedną trzecią. Znacząco natomiast wzrósł import z innych kierunków.
REKLAMA
pg
REKLAMA