more_horiz

Polsko-litewski gazociąg otwarty. Ekspert ds. energetycznych: nasza pozycja w regionie wzrośnie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 15:17
- Ostatnie zmiany pokazują, jak wzrośnie rola i znaczenie Polski w regionie. Polska infrastruktura może odgrywać kluczową rolę w energetycznej układance, zarówno na europejskim rynku gazowym, jak i naftowym - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Sobuniewska (Klub Jagielloński, szefowa działu "Zielony Konserwatyzm", ekspert ds. energetycznych).
Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia gazowego interkonektora Polska - Litwa
Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia gazowego interkonektora Polska - LitwaFoto: PAP/Marcin Obara

Bez porozumienia zakończyło się pierwsze spotkanie ambasadorów unijnych krajów w Brukseli w sprawie najnowszego, szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Propozycje przewidują przede wszystkim wprowadzenie embarga na import ropy z Rosji w ciągu sześciu miesięcy i wstrzymanie zakupów produktów naftowych do końca roku.

Z kolei w czwartek (05.05) doszło do przekazania do eksploatacji międzynarodowego gazociągu Polska - Litwa (GIPL).

Wydarzenia te komentowała w PR24 Maria Sobuniewska. Ekspert ds. energetycznych mówiła również o tym, jak zmieni się bezpieczeństwo energetyczne w tej części Europy.  

- Ostatnie zmiany pokazują, jak wzrośnie rola i znaczenie Polski w regionie. Polska infrastruktura może odgrywać kluczową rolę w energetycznej układance, zarówno na europejskim rynku gazowym, jak i naftowym. Najbardziej głośnym tematem jest ropa dlatego, że ostatnio Komisja Europejska wyszła z propozycją nałożenia embarga.

Gość audycji podkreśliła, że jeśli chodzi o naszą infrastrukturę, to absolutnie ważnym miejscem jest gdański Naftoport.

- Potencjał gdańskiego obiektu umożliwia przeładunek ok. 36 mln ton. Na dziś roczne zapotrzebowanie polskich rafinerii to ok. 27 mln, w związku z tym mamy kilka milionów ton możliwości, żeby rozdysponować pomiędzy sąsiadów. Te wolne moce prawdopodobnie zaoferujemy partnerom niemieckim. To tylko pokazuje, jak ważne są rola i znaczenie Polski w regionie również na rynku naftowym - oceniła.           

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
18:07 PR24_mp3 2022_05_05-14-06-25 (1).mp3 Maria Sobuniewska o bezpieczeństwie energetycznym Polski i Europy ("Temat dnia/Gość PR24")

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

Gość: Maria Sobuniewska (Klub Jagielloński, szefowa działu "Zielony Konserwatyzm", ekspert ds. energetycznych, )

Data emisji: 05.05.2022

Godzina emisji: 14.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem