"Historyczny moment". Sejmowe komisje pozytywnie o projektach ws. akcesji Finlandii i Szwecji do NATO
Połączone sejmowe komisje spraw zagranicznych i obrony narodowej pozytywie zaopiniowały projekty dotyczące akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podkreślił, że przystąpienie obu tych państw do paktu zasadniczo zmienia stan bezpieczeństwa Polski. Jutro po południu w Sejmie odbędzie się głosowanie w tej sprawie.
2022-07-06, 23:27
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, który zaprezentował na komisji projekty ustaw dotyczące akcesji, powiedział, że rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego o Szwecję i Finlandię to historyczny moment, bo oba państwa do tej pory zachowywały neutralność.
Minister podkreślił, że przystąpienie obu tych państw do Paktu zmienia zasadniczo otoczenie bezpieczeństwa Polski. Przesmyk Suwalski przestanie być "problematycznym" obszarem Sojuszu. Stanie się tak przez to, że Bałtyk stanie się wewnętrznym morzem NATO i będzie łatwiej udzielić pomocy krajom ze wschodniej flanki.
Ponad politycznymi podziałami
Debata o projektach ustaw ratyfikujących przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO przebiegła ponad politycznymi podziałami. Wszyscy uczestnicy połączonych komisji sejmowych poparli przedstawione przepisy. Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej podkreślił, że jesteśmy świadkami przełomowej decyzji dla całego Paktu. Jego zdaniem, Szwecja i Finlandia znacznie podniosą poczucie bezpieczeństwa w naszym kraju.
Władysław Teofil Bartoszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział z kolei, że NATO potrzebuje takich sojuszników jak Szwecja i Finlandia. W przypadku tego pierwszego kraju - jak podkreślił - to przede wszystkim nowoczesny przemysł zbrojeniowy, który wniesie dużo do wspólnego potencjału obronnego Sojuszu. Natomiast Finlandia to kraj doświadczony w walce z Rosją.
REKLAMA
Finlandia stawiła czoła sowieckiej armii
Poseł PSL przypomniał, że Finlandia w czasie drugiej wojny światowej walczyła z sowiecką armią. W czasie 105 dni walk w latach 1939-40 - gdy trwała wojna zimowa - pięciomilionowe państwo było w stanie zabić lub ranić ponad 100 tysięcy żołnierzy radzieckich.
Szwecja zachowywała neutralność, jeśli chodzi wstępowanie do organizacji militarnych, od 1811 roku. Z kolei Republika Finlandii - od 1918 roku, czyli od momentu odzyskania niepodległości. Po wybuchu wojny na Ukrainie rządy obu państw zdecydowały się na wstąpienie do NATO.
Posłuchaj
Zobacz także: Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"
es
REKLAMA