Prezes NBP: szczyt inflacji wystąpi najprawdopodobniej w wakacje
Według szacunków NBP czynniki wewnętrzne to nie więcej niż 1/4 inflacji, a w 75 proc. inflacja ma charakter zewnętrzny - stwierdził podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jak ocenił, szczyt inflacji w Polsce "wystąpi najprawdopodobniej w wakacje".
2022-07-08, 16:25
Szef NBP zwrócił uwagę, że globalna inflacja wzrosła do poziomów nienotowanych od dekad we wszystkich ważnych krajach.
Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne
Odnosząc się do inflacji w Polsce wskazał: "Według naszych szacunków czynniki wewnętrzne to jest nie więcej niż jedna czwarta inflacji, a 75 proc. to cały czas inflacja z zewnątrz".
Glapiński dodał, że np. w Stanach Zjednoczonych inflacja CPI w maju sięgnęła 8,6 proc. - "czyli najwięcej od 40 lat".
"W strefie euro inflacja w czerwcu także wyniosła 8,6 proc. - czyli najwięcej w ogóle w historii tego obszaru walutowego" - dodał. Zaznaczył, że w części gospodarek strefy euro inflacja kształtowała się na dwucyfrowych poziomach.
Szef NBP ocenił, że szczyt inflacji w Polsce "wystąpi najprawdopodobniej w wakacje, potem będziemy powoli schodzić". Odnosząc się do podwyżek stóp procentowych oświadczył, że jeśli inflacja będzie uporczywie dalej rosnąć, RPP dalej będzie podwyższać stopy procentowe.
- Jeśli ustabilizuje się w wakacje i będzie maleć, nie będziemy tego robić" - dodał.
Polityka pieniężna
- Według dzisiejszej oceny można powiedzieć, że zbliżamy się do końca cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej, choć niekoniecznie go jeszcze osiągnęliśmy. Zastrzegamy, że ta ocena może się zmienić - chciałbym, by tak nie było oczywiście. Chciałbym, by po wakacjach rzeczywiście zaczął się proces stopniowego obniżania wskaźników inflacji. Jest to nasza bazowa projekcja, ale jest to ocena warunkowa. Dalsze decyzje będą podejmowane zawsze na podstawie oceny napływających nowych danych i prognoz - zastrzegł szef banku centralnego.
REKLAMA
- Eksperci: podwyżki stóp procentowych mają coraz mniejszy wpływ na poziom inflacji. Potrzebne są środki z KPO i poprawa koniunktury w UE
- Kto jest najbardziej wrażliwy na wzrost stóp procentowych? Wiceprezes NBP wyjaśnia
Zdaniem szefa Narodowego Banku Polskiego - "jeśli tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona w 2023 r., to inflacja w przyszłym roku będzie niższa niż wskazuje nowa projekcja".
Czy będzie recesja?
Adam Glapińki powiedział, że nie spodziewa się recesji w naszym kraju.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
- W Polsce recesji się nie spodziewam, możliwa będzie recesja techniczna, przez dwa kwartały PKB może mieć ujemny wzrost, ale to jeszcze nie jest recesja. Oczywiście, że pogorszenie globalnej koniunktury będzie przyczyniać się do osłabienia presji inflacyjnej - ocenił szef NBP.
Posłuchaj
Posłuchaj
Dodał, że obecnie pojawia się problem wyważenia właściwej proporcji między działaniem NBP skierowanym na stłumienie inflacji, obniżenie jej do celu inflacyjnego banku centralnego a nie zaszkodzeniem realnej gospodarce.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
Adam Glapiński zapewnił, że Polsce nie grozi zjawisko dużego bezrobocia.
Polskie Radio24, akg
REKLAMA