Za kilka godzin przepływ przez Nord Stream1 będzie zerowy. Skąd Niemcy mogą go pozyskać?

Przerwa w dostawach gazu do Niemiec z powodu przeglądu Nord Stream 1 sprawi, że kraj będzie musiał polegać na zapasach gazu i dostawach z innych kierunków. Sprawdzamy, skąd Niemcy importują gaz i na jak długo go wystarczy.

2022-07-11, 09:30

Za kilka godzin przepływ przez Nord Stream1 będzie zerowy. Skąd Niemcy mogą go pozyskać?
Znaczna część niemieckiego importu gazu pochodzi z Rosji.Foto: shutterstock/ LIVEK

Niemcy zaimportowały 142 miliardy metrów sześciennych gazu w 2021 roku, a krajowe zużycie wyniosło 100 mld m3 w 2021 roku. Rosyjski gaz stanowił 32% importu, norweski 20%, a holenderski 12%.

Niemcy mają 24 mld m3 podziemnych magazynów, czyli jedną czwartą rocznego zużycia gazu w Niemczech. Jedna piąta z tego należy do firmy Astora, która z kolei jest własnością rosyjskiego producenta gazu Gazprom.

Krajowa produkcja gazu osiągnęła szczyt w latach 90. i obecnie pokrywa jedynie 5% rocznego zużycia. Spalanie gazu stanowiło 15,3% niemieckiej produkcji energii elektrycznej w zeszłym roku.

Utrata dużej części importu gazu może spowodować konieczność krótkoterminowego zwiększenia produkcji energii z węgla lub importu energii od sąsiadów. Sytuacja jest bardziej dotkliwa w przypadku ogrzewania domów, gdzie gaz zapewnia ciepło połowie z 41,5 mln niemieckich gospodarstw domowych. W przemyśle wytwórczym sektory takie jak ceramiczny nie mogą produkować bez tego paliwa.

REKLAMA

Partnerstwo energetyczne

Niemcy i Rosja od dziesięcioleci mają silne partnerstwo energetyczne. W 2021 roku około 34% niemieckiej ropy naftowej pochodziło z Rosji. Około 53% węgla kamiennego odbieranego przez niemieckich producentów energii i stali również pochodziło w ubiegłym roku z Rosji.

W przyszłości zapotrzebowanie Niemiec na gaz powinno spaść, ponieważ rząd dąży do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Ogrzewanie gazem będzie w dłuższej perspektywie wycofywane na rzecz pomp ciepła i innych alternatywnych rozwiązań. Natomiast w energetyce zużycie gazu powinno wzrosnąć w okresie przejściowym, gdy Niemcy będą wycofywać się z energii jądrowej, a następnie z węgla.


Posłuchaj

Wojciech Osiński korespondent IAR z Berlina o wstrzymaniu dostaw gazu z powodu remontu turbiny Nord Stream1.mp3 0:57
+
Dodaj do playlisty
 

 

Rząd ostrzegł w lutym, że konieczność zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu w związku z kryzysem na Ukrainie może spowolnić te plany wycofania. Przyszłe zużycie będzie również zależało od tempa rozwoju energii odnawialnej w Niemczech oraz od tego, czy niskoemisyjny wodór produkowany ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr i słońce, może zostać wykorzystany do zastąpienia gazu kopalnego.

REKLAMA

Alternatywne źródła importu

Niemcy przedstawiły plany budowy terminalu LNG, który według ministerstwa gospodarki będzie miał roczną przepustowość 8 mld m3 i zostanie zrealizowany jak najszybciej. Obecnie kraj nie ma infrastruktury LNG, ale terminal wyładunkowy Dutch Gate o zdolności przeładunkowej 12 mld m3 zaopatruje zachodnioniemieckich klientów.

"In the pantheon of questionable decisions on European energy policy....how it came to pass that the largest consumer and importer of natural gas on the European continent, Germany, has exactly 0 infrastructure to import liquefied natural gas. " https://t.co/f1t2Yhaoz5

— Maximum Driller (@DevoutDriller) July 10, 2022

Dostawy do nowego terminalu mogłyby pochodzić również ze Stanów Zjednoczonych, Kataru lub innych miejsc. W styczniu Europa zaimportowała rekordową ilość prawie 11 mld m3 LNG, z czego prawie połowa pochodziła ze Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA

  • Czytaj także:

Za kilka godzin przepływ przez Nord Stream 1 będzie zerowy. Długa przerwa w dostawach gazu do Niemiec


PolskieRadio24.pl/ IAR/ W.Osiński/mib



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej